Bieruń i miasta partnerskie podpisały Akt Solidarności.
Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica oraz przedstawiciele miast partnerskich Bierunia: Gundelfingen (Niemcy), Moravskiego Berouna (Czechy) i Ostroga (Ukraina) 24 czerwca w Urzędzie Miejskim w Bieruniu złożyli podpisy pod Aktem Solidarności. Burmistrz czwartego miasta partnerskiego Meung sur Loire (Francja) nie mogła być obecna osobiście, jednak zaakceptowała dokument i wyraziła zgodę na umieszczenie pod nim faksymile.
Podczas pierwszego oficjalnego spotkania delegacji miast partnerskich po pandemicznej przerwie, z inicjatywy Burmistrza Miasta Bierunia Krystiana Grzesicy doszło do uroczystego podpisania AKTU SOLIDARNOŚCI – nowego dokumentu, który w sposób szczególny podkreśla, że wyrażone przed laty w poszczególnych Aktach Partnerstwa deklaracje wciąż są aktualne, a dziś, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, nabierają jeszcze większego znaczenia i przybierają konkretną postać.
AKT SOLIDARNOŚCI został podpisany w obecności członków delegacji poszczególnych miast partnerskich, Radnych Rady Miejskiej w Bieruniu i przedstawicieli kierownictwa Urzędu Miejskiego w Bieruniu.
Podpisy pod dokumentem złożyli:
- W zastępstwie za Burmistrza Miasta Gundelfingen Raphaela Walza, który nie mógł przybyć osobiście – Bruno Zimmerman, członek Rady Miejskiej w Gundelfingen i Honorowy Obywatel Miasta Bierunia.
- Tomas Feranec, Starosta Moravsky’ego Berouna
- Krystian Grzesica, Burmistrz Miasta Bierunia
- W zastępstwie za Mera Ostroga Jurija Jagodkę – Taras Chmaruk, Sektretarz Rady Miejskiej w Ostrogu.
- Pauline Martin, Mer Meung-sur-Loire (faksymile w miejscu jej podpisu).
PEŁNA TREŚC AKTU SOLIDARNOŚCI:
My, włodarze pięciu miast połączonych więzami partnerstwa i przyjaźni: Bierunia, Gundelfingen, Meung sur Loire, Moravskiego Berouna i Ostroga, zebrani w dniu 24 czerwca 2022 roku w Bieruniu, pragniemy z całą mocą podkreślić, że wyrażone przed laty przez naszych poprzedników deklaracje zawarte w Aktach Partnerstwa pozostają nadal wiążące. Mając w pamięci podpisaną w 2005 roku przez przedstawicieli wszystkich pięciu miast Deklarację Pomocy i Wzajemnego Poszanowania, wspólnie ogłaszamy niniejszy Akt Solidarności.
W 2022 roku mija ćwierćwiecze od zawarcia aktu partnerstwa pomiędzy Bieruniem i Gundelfingen. Podobnie długo trwa partnerstwo Bierunia i Moravskiego Berouna. Rok 2022 to także piętnasta rocznica podpisania aktu partnerstwa z Meung sur Loire. Dwa lata temu przypadło piętnastolecie partnerstwa z Ostrogiem, jednak wówczas nie mogliśmy się spotkać z powodu ograniczeń, jakie narzuciła na nas pandemia, która poważnie ograniczyła ruch międzynarodowy i mocno dotknęła mieszkańców wszystkich naszych krajów.
Rok 2022 miał być tym, w którym znów razem będziemy się cieszyć swobodą i wolnością, jakie gwarantuje nam życie we wspólnej, bezpiecznej i zjednoczonej Europie. Niestety agresja Rosji na Ukrainę zniszczyła to, co do tej pory wydawało się trwałe i nienaruszalne. Nasi przyjaciele z Ukrainy zostali brutalnie napadnięci, a ich życie codzienne legło w gruzach. Nie godzimy się na ten akt terroru i wspólnie, jednym głosem wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec militarnych działań Rosji w Ukrainie, wobec śmierci i zniszczenia, jakie wojska rosyjskie sieją na terytorium swojego sąsiada. Z całych sił wspieramy bohaterski opór Ukrainy i deklarujemy gotowość do wszelkiej pomocy, jaka leży w możliwościach naszych samorządów i lokalnych społeczności.
W tym dramatycznym i przełomowym momencie historii dostrzegamy jeszcze wyraźniej znaczenie przyjaźni i solidarności. Niniejszy Akt jest wyrazem głębokich braterskich więzów łączących Bieruń w Polsce, Gundelfingen w Niemczech, Meung sur Loire we Francji, Moravsky Beroun w Czechach oraz Ostróg w Ukrainie.
Wszystkie nasze narody w przeszłości doświadczyły dramatu i okrucieństwa wojny, a nasza wspólna przeszłość ma niejedną bolesną kartę. Dlatego z całą mocą dążymy w naszych działaniach do umacniania jedności oraz budowy solidarności. Od wielu lat zacieśniamy współpracę i przyjaźń pomiędzy mieszkańcami naszych gmin. Chociaż mówimy różnymi językami i należymy do różnych narodów, wszyscy wyrastamy z jednego europejskiego pnia, w którym poszanowanie wolności, przestrzeganie prawa, szacunek dla drugiego człowieka i jego światopoglądu ma fundamentalne znaczenie. Pragniemy dla naszych dzieci i wnuków szczęśliwego życia w bezpiecznej, wolnej i zjednoczonej Europie. Połączeni przez przyjaźń, silni duchem, solidarni wobec siebie, chroniąc cenne dla nas wartości, wspólnie przejdziemy przez trudny czas i odbudujemy wszystko, co zostało zniszczone.
Po uroczystym podpisaniu AKTU nastąpiły przemówienia gości oraz wymiana upominków. Goście z miast partnerskich pozostaną w Bieruniu do niedzieli, 26 czerwca i wezmą udział w Nocy Świętojańskiej nad Wisłą.
Źródło : https://www.bierun.pl/