Czerwiec 2022 z AUKSO.

 Mediateka – 04.06.2022 r., godz. 19:00

Piotr Alexewicz

Urodzony 9 kwietnia 2000 roku muzyk jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Dwukrotnie triumfował na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, z francuskiego Concours International de Piano de la Ville de Gagny przywiózł Grand Prix, a I nagrodę otrzymał na 50. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W październiku 2021 roku dotarł do trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego, gdzie popisał się „opanowaniem podpartym rzeczowym podejściem do muzyki” (Gazeta Wyborcza). Koncertował m.in. w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji, w Szwajcarii i Japonii. Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia. Jego debiutancka płyta, wydana w 2019 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera kompozycje Liszta, Beethovena, Chopina i Ravela.

W programie: Fryderyk Chopin i Ludwig van Beethoven


Mediateka – 10.06.2022 r., godz. 19:00

Aukso feat. Krzysztof Herdzin

„Jestem współczesnym nomadą” – mówił Krzysztof Herdzin, prezentując na AUKSODRONE swoje „Wanderer’s Notes”, muzyczne zapiski z podróży.
Tym razem wraca na łono ojczyzny. Jako pianista zaprezentuje swoje fantazje na tematy utworów Ignacego Jana Pendereckiego („Passeggiata Notturna”) i Fryderyka Chopina („Senza Scherzare”). Następnie stanie za pulpitem, by dyrygować orkiestrą AUKSO wykonującą swoją „Suite on Polish Themes”. To nagrane w kultowym, beatlesowskim studiu Abbey Road, to poszukiwanie idiomu polskiego w muzyce, nawiązujące zarówno do tańców ludowych, jak i gigantów rodzimej klasyki. Tylko Krzysztof Herdzin może łączyć te wszystkie światy. Jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i producentem muzycznym – jazzowym, popowym, zanurzonym w muzykę klasyczną i współczesną, ale też teatralną i filmową (zorkiestrował nagrodzoną Oscarem muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”). Jego dyskografia liczy ponad 20 płyt autorskich i ponad 200 w których nagraniu brał udział.

Krzysztof Herdzin – fortepian, dyrygentura
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Pogram:
Ignacy Jan Penderecki „Passeggiata Notturna”
Fryderyk Chopin „Senza Scherzare”
Krzysztof Herdzin „Suite on Polish Themes”