Awans na zaplecze Elity. Tyski Stadion Zimowy szczęśliwy dla polskich hokeistów.

Biało-Czerwoni pokonali Japonię 2:0 i awansowali na zaplecze Elity. W decydującym boju znakomicie spisał się bramkarz John Murray, który bronił jak natchniony. Na Stadionie Zimowym w Tychach reprezentacja Polski wygrała wszystkie cztery mecze 2022 IIHF Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB.

W pierwszej tercji trwała zacięta walka. Japończycy próbowali wykorzystać grę w przewadze, kiedy na ławce kar siedzieli Kamil Wałęga oraz następnie Alan Łyszczarczyk. Rywale strzelali na bramkę, ale John Murray, który w tym turnieju był w rewelacyjnej formie, znowu imponował.

Drugą tercję Polacy rozpoczęli bardzo dynamicznie. Pod bramką Japończyków aktywny był pierwszy atak: Komorski – Chmielewski – Łyszczarczyk. Dla Arona Chmielewskiego był to pierwszy mecz w turnieju. Napastnik przyjechał do Tychów z Czech, gdzie ze swoją drużyną klubową HC Ocelari Trinec po raz trzeci zdobył mistrzostwo. W 26. minucie gola strzelił Arkadiusz Kostek. Najpierw z dystansu uderzył Mateusz Bryk, bramkarz Yuta Narisawa obronił strzał, a Kostek dobił z bliska.

W trzeciej tercji gola strzelił Alan Łyszczarczyk. i reprezentacja Polski wygrała czwarty mecz w turnieju. Wcześniej we wtorek na inaugurację Polacy pokonali Estonię 3:0, w czwartek po bardzo zaciętym i emocjonującym meczu zwyciężyli z Ukrainą 3:2 po serii rzutów karnych, a w piątek nie dali szans Serbii – mecz zakończył się wynikiem 10:2.

Biało-Czerwoni awansowali na zaplecze Elity, czyli do Dywizji IA. Na tym poziomie rozgrywkowym Polska grała ostatnio w 2018 roku. W 2019 Biało-Czerwoni w Dywizji IB zajęli 2. miejsce, a w 2020 i 2021 roku Mistrzostwa Świata nie odbyły się ze względu na pandemię.

O godz. 20 odbędzie się ostatnie spotkanie turnieju, w którym Estonia zagra z Ukrainą, a po meczu nastąpi ceremonia medalowa.

POLSKA – JAPONIA 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Kostek 26, Łyszczarczyk 59

POLSKA: Murray – Wajda, Kruczek; Komorski, Chmielewski, Łyszczarczyk – Górny, Kostek; Zygmunt, Starzyński, Michalski – Ciura, Bryk; Paś, Dziubiński, Wałęga – Jaśkiewicz, Bukowski, Gościński, Jeziorski. Trener: Kalaber.

JAPONIA: Narisawa – Halliday, Denis; Hitosato, Nakajima, Hirano – Minoshima, Ishida; K. Otsu, Nakayashiki, Osawa – Y. Toko, Kimura; Miura, Furuhashi, K. Suzuki – Kon, Y. Otsu; M. Suzuki, Irikura, Sato. Trener: Carriere.

Partnerami Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB są Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, miasto Katowice, miasto Tychy, Hotele Diament.