W Teatrze Małym w Tychach odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Masek.

 


Złota Maska przyznawana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Otrzymują ją ludzie teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagrody wyróżnionym wręczał przewodniczący kapituły konkursu Tomasz Kordon, który odczytał list w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego.

„Złote Maski to święto teatru i wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie regionu, ale przede wszystkim ukłon dla ludzi, którzy teatr tworzą i dostarczają nam wielu wrażeń. Gratuluję nominowanym i nagrodzonym, życząc Państwu niesłabnącej pasji i kolejnych niezapomnianych ról i spektakli, które otwierają nas na świat, sztukę i pozwalają dotknąć teatru” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Złote Maski przyznano w 11 kategoriach:

 • Spektakl roku – spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Bytomiu.
 • Spektakl dla młodych widzów – „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych – Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek w reżyserii autorki w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
 • Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych – Przemysław Kosiński za rolę Tugattiego w spektaklu „Krum” Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych – Jacek Mikołajczyk za rolę w spektaklu „Złodziej czasu” Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora oraz za rolę w spektaklu „Noniek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Bernardy Anny Bieleni w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską – Tomasz Lorek za rolę Boyda i Rafał Sawicki za rolę Jeda w spektaklu „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch” Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Aktorstwo za rolę drugoplanową – Wiesław Sławik za rolę Opy w spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Reżyseria – Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Scenografia – Agata Skwarczyńska za scenografię do spektaklu „Krum” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Choreografia/ruch sceniczny – Anna Piotrowska za choreografię spektaklu „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
 • Nagroda specjalna – Przemysław Pilarski za tekst do spektaklu „Dziki Wschód” zrealizowanego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Zwieńczeniem uroczystości było przedstawienie pt. „Kto nas odwiedzi” na podstawie sztuki Igora Sawina, w wykonaniu Jadwigi Jankowskiej – Cieślak i Jana Peszka.

Nagroda Złota Maska ma długą tradycję w regionie. Od 1967 roku Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media i wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.


Źródło : https://www.slaskie.pl/