Tyszanin Dawid Wikiera poprawił rekord Polski i wypełnił minimum na MŚ w Budapeszcie.

 


Znakomity występ Dawida Wiekiery na 200 m stylem klasycznym był ozdobą pierwszego dnia finałowych zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski w Lublinie. Reprezentant Wodnika 29 Tychy bardzo wyraźnie poprawił rekord kraju i wypełnił minimum na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Urodzony w 2002 roku podopieczny trenera Marka Mroza pokazał, że na ostatnie zawody Arena Grand Prix w sezonie 2021/22 przygotował świetną formę. W swojej koronnej konkurencji zanotował rezultat 2:09.99. Tym samym został pierwszym polskim żabkarzem, który na dystansie 200 metrów złamał magiczną barierę 2 minut i 10 sekund. Poprzedni rekord od prawie 13 lat należał do Sławomira Wolniaka i wynosił 2:10.90.

Wiekiera został jednym z trzech zawodników, którzy w sobotę uzyskali wyniki lepsze od minimów na czempionat globu. Tej sztuki dokonali jeszcze Paweł Juraszek i Paweł Uryniuk. Pierwszy z nich triumfował na 50 m stylem dowolnym. Zawodnik AZS AWF Katowice zmagania zakończył z czasem 21.86 – 4. na świecie w 2022 roku. Z kolei reprezentant G-8 Bielany Warszawa pokazał się z bardzo dobrej strony na 50 m stylem motylkowym pokonując jedną długość basenu w 23.42.

Wynik Uryniuka, a także osiągnięcie Adeli Piskorskiej na 50 m stylem grzbietowym (28.47) to nowe rekordy Polski w kategorii młodzieżowców.

Warto również wspomnieć, że w sobotę minima na Uniwersjadę uzyskali Adrian Jaśkiewicz (50 i 100 m stylem motylkowym) oraz Mikołaj Malec (200 m stylem grzbietowym), a Michał Pruszyński przepłynął dystans 50 m stylem grzbietowym w czasie lepszym od wymaganego do kwalifikacji na mistrzostwa Europy juniorów.


Źródło : https://www.polswim.pl/