WERNISAŻ – „Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni”.
Tichauer Art Gallery jest przestrzenią, w której mogą Państwo posmakować wszelkiego rodzaju sztuki. Przez ostatni rok działalności galerii, odbyło się w niej wiele wernisaży oraz eventów, na których mogli Państwo zapoznać się z wachlarzem interesujących twórców. Tym razem chcemy zaprosić na wernisaż projektu „Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni”, który odbędzie się 2 kwietnia 2022 o 19.00 w Tichauer Art Gallery, znajdującej się na terenie Zabytkowego Browaru Obywatelskiego w Tychach przy ulicy Browarowej 21.
Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Marcina Sidora – skrzypka solisty i kameralisty, jak i założyciela kwartetu smyczkowego Acoustic Quartet oraz Od 2005 roku muzyka AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.
„Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni” to międzynarodowy projekt artystów-nauczycieli akademickich, który zakłada stworzenie przestrzeni do zderzenia z sobą różnorakich postaw twórczych artystów rzeźbiarzy, zajmujących się w swojej praktyce artystycznej aktywnością rysunkową jako autonomiczną, a zarazem wykraczającą poza ramy klasycznego rozumienia dyscypliny. Tytułowe pogranicza porysunkowej przestrzeni, to w intencji projektu pole do działań badawczo-eksperymentalnych, a zarazem próba indywidualnych re-definicji pojęcia rysunku w ujęciu zaproszonych do projektu twórców. Wystawa poprzednio prezentowana była w Centrum Giełdowym SA. w Warszawie oraz w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP. Porysunkowa przestrzeń jest tu odwołaniem zarówno do oczekiwanego przekraczania granic rysunku lub zbliżania się do jej krawędzi, a zarazem jest podkreśleniem, że zajmują się tym w głównej mierze rzeźbiarze, dla których przestrzeń jest pojęciem podstawowym. Krawędź umownej przestrzeni rysunkowo-rzeźbiarskiego pogranicza jest bardzo umowna, bywa mglista i wymyka się jednoznacznym określeniom. Tym bardziej warto więc ponawiać próby jej znakowania, wytyczania czy odświeżania. Ten proces uaktualnianego twórczego namysłu to istotny czynnik aktywizacji i progresywnej siły współczesnej sztuki. To także cenny warunek artystycznej refleksji wspomagający świadomość artysty-badacza.
Autorzy projektu:
dr hab. Maciej Aleksandrowicz
prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
prof. dr hab. Mariusz Białecki
dr Dobiesław Gała
dr Wacław Gawlik
dr Janusz Janczy
dr hab. Ewa Janus
prof. dr hab. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska
prof. dr hab. Karolina Komasa
dr Tomasz Kawełczyk
dr Michał Rybiński
dr hab. Marek Sibinsky
prof. dr hab. Jan Tutaj
dr Bartłomiej Węgrzyn
Kuratorzy projektu i cyklu wystaw:
prof. dr hab. Jan Tutaj
dr Dobiesław Gała
Źródło : https://kultura.tychy.pl/