Tychy zakwalifikowane do programu LeadAir.

 


Augustów, Ełk, Inowrocław, Jedlicze, Kamienna Góra, Kraków, Libiąż,Łódź,Poznań, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Szczytna, Tychy i Warszawa – to 15 miast zakwalifikowanych do trzeciej edycji programu LeadAir – miasta neutralne dla klimatu, który organizuje think-tank Forum Energii.Uczestnicy wspólnie z ekspertami i ekspertkami będą pracować nad rozwiązaniami przybliżającymi miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej, dopasowane do specyfiki oraz indywidualnych potrzeb danego samorządu. Inauguracja programu – już 23 marca.

Ambitne samorządy

Proces doradczy, czyli indywidualna współpraca samorządowców z ekspertkami i ekspertami, rozpocznie się w kwietniu i będzie miała długofalowy charakter – grono doradców m.in. w dziedzinach energii, finansów, technologii, efektywności energetycznej, prawa, transportu i zdrowia pozostanie do dyspozycji samorządów także po zakończeniu programu. Wynikiem współpracy będzie opracowanie kierunków zmian i strategii realizacji celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w polskich miastach.

– Niezmiernie nas cieszy, że w programie wezmą udział małe samorządy, jak również przedstawiciele średnich oraz największych miast. Taka różnorodność oznacza, że pomocy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej potrzebuje tak naprawdę każde miasto, niezależnie od jego wielkości. Z rozmów, które przeprowadziliśmy jasno wynika, że przedstawiciele i przedstawicielki polskich samorządów są zaangażowani i zdeterminowani do wdrażania zmian, które przełożą się na lepszą jakość życia i powietrza w kraju. Doceniamy także wysiłek i ambicje samorządów, które nie zakwalifikowały się do tegorocznej edycji programu LeadAir – mamy nadzieję na współpracę z nimi w innej formie – podkreśla Anita Cieślicka, Koordynatorka programu LeadAir w Forum Energii.

Paląceproblemy

Podczas rozmów rekrutacyjnych do udziału w programie, samorządy wskazywały najpoważniejsze wyzwania, z którymi borykają się w dziedzinie ochrony powietrza oraz klimatu. To np. wymiana pieców – niepokojącym sygnałem jest fakt, że po podwyżkach cen energii i opału mieszkańcy są mniej chętni do wymiany źródeł ciepła, a liczba wniosków do rządowego programu Czyste powietrze spadła w styczniu w porównaniu do ubiegłego roku o połowę. Innym wyzwaniem jest ciepłownictwo i termomodernizacja budynków – miasta potrzebują wsparcia w opracowaniu strategii dla inwestycji w tych obszarach. Udział w programie LeadAir pomoże rozwiązać niektóre palące kwestie. Dodatkowo to okazja dla miast, aby dołączyć do grona liderów zmian na rzecz neutralności klimatycznej, bycie przykładem dla innych samorządów oraz ustanowienie standardów do naśladowania, a także pozyskani aprobaty mieszkańców dla podejmowanych działań.

Na co liczą samorządy? LeadAir ich oczami

– Udział w projekcie LeadAir pozwoli nam na wymianę doświadczeń z innymi gminami (uczestnikami projektu). Dyskusje na temat rozwiązań już przyjętych lub dopiero planowanych w innych gminach będą inspiracją do podjęcia kolejnych działań na terenie naszego miasta oraz stworzą możliwość nawiązania nowych kontaktów (współpracy). (Tychy) 

– Chcemy wykonać kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej, która w naszym przypadku będzie miała również znaczący wymiar społeczny (na terenie Rybnika znajdują się 2 duże kopalnie oraz jedna z największych polskich elektrowni węglowych). Po licznych działaniach samorządu Rybnika z zakresu oszczędności i zmniejszenia emisyjności energii cieplnej w zasobie mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej, przyszedł czas na znaczące rozwinięcie frontu działań w zakresie energii elektrycznej (chodzi zarówno o jej oszczędność, jak również wytwarzanie energii w sposób możliwie nisko i zeroemisyjny). (Rybnik) 

– Każdego roku obserwujemy postępujące zmiany w klimacie, które mają negatywny wpływ na nas wszystkich. Pragniemy przystąpić do Programu LeadAir, aby przy wsparciu ekspertów i doświadczeniu innych uczestników programu podjąć realne działania w Ełku na rzecz ochrony klimatu i środowiska.(Ełk)