W Bieruniu powstanie Mediateka.

 


Projekt „Mediateki” czekał dotąd na swoją finansową szansę. I mamy to! Powiat bieruńsko-lędziński otrzyma 18 315 000,00 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na budowę Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bieruniu. Do Zarządu Powiatu z BGK Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęła już Wstępna Promesa nr 01/2021/3606/PolskiLad, dotycząca dofinansowania inwestycji z tego Programu.

Powstanie obiekt, który obok funkcji bibliotecznej, obejmującej wypożyczalnię, czytelnię, czy magazyny zbiorów, będzie posiadał również sale i pracownie multimedialne, sale konferencyjne, garderoby, hall z przestrzenią wystawienniczą oraz kawiarnię z zapleczem i tarasem.

Budynek będzie czterokondygnacyjny, z trzema kondygnacjami naziemnymi i jedną podziemną. Będzie to gmach rozpostarty na nieregularnym rzucie, przypominającym literę „L” zwieńczony płaskim dachem. Obiekt powstanie w linii dotychczasowej zabudowy istniejącej wzdłuż ulicy Licealnej.

Dla wyróżnienia nowego budynku w osi widokowej zaprojektowano lekkie wysunięcie górnych kondygnacji w linii fasady frontowej poza obrys parteru. Jednocześnie zabieg ten ma na celu  zaznaczenie jego strefy wejściowej i „przyciąganie” dochodzących do niego osób.

Obiekt będzie kontynuował linię zachodniej elewacji bieruńskiego liceum. Od wschodu i południa będzie stanowił regularną bryłę z zadaszonym wcięciem górnego narożniki – loggią (W.RFEiI).

Mediateka

PromesaŹródło : https://powiatbl.pl/