„Skazany na bluesa” na placu pod Żyrafą w Tychach.

 


W piątek, 10 września o godz. 20 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie przygotowane z myślą o miłośnikach teatru i wielbicielach twórczości zespołu Dżem. Na tyskim placu pod Żyrafą (pomnikiem Walki i Pracy) w parku Miejskim Solidarności odbędzie się plenerowy pokaz spektaklu „Skazany na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika. Wstęp wolny!

Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego i kapela grająca na żywo kultowe utwory Dżemu. Dzięki widowiskowej scenografii poczujemy klimat śląskich malarzy naiwnych.

– Do zbudowania świata scenicznego zainspirowała mnie twórczość Grupy Janowskiej. Razem z aktorami wyruszyliśmy w interesującą podróż do świata śląskich prymitywistów, z malarstwem Teofila Ociepki i Erwina Sówki na czele – mówił Arek Jakubik przed premierą, która odbyła się w marcu 2014 roku.

Na scenie obok Ryśka pojawią się zjawiskowe postaci, które zstąpiły z obrazów śląskich malarzy, m.in. niebieski Budda, czarny górnik, anioł i goła baba. Rzeczywistość nadrealna, „podziemny świat śląskiego ikonostasu” – jak nazwał ją reżyser zderzona została ze światem realistycznym, uzupełnionym piosenkami.

Zobaczymy poruszającą historię o przyjaźni, wolności, miłości i walce z przeciwnościami losu. – Nie chciałem robić sztuki o tym, że narkotyki są złe. To nie ulega wątpliwości, tak samo jak to, że Rysiek, popadając w uzależnienie, zaprzepaścił swoje życie. Dziś, gdyby żył, mógłby być kimś na miarę Micka Jaggera – mówi Arek Jakubik. – Niemniej spektakl nie kończy się pesymistycznie. Nie chcę pozostawić widzów w smutnym nastroju, daję im więc odrobinę nadziei.

Przedstawienie jest pierwszym w Polsce przeniesieniem filmowej historii Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski. W rolę Ryśka Riedla wciela się Maciej Lipina, lider zespołu Ścigani.

„Skazany na bluesa” otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców dla Tomasza Kowalskiego w dziedzinie teatru i muzyki oraz nominację do Złotej Maski w kategorii męska rola wokalno-aktorska, też dla Tomasza Kowalskiego, który grał Ryśka przez kilka pierwszych miesięcy po premierze.


Źródło : http://cojestgrane24.wyborcza.pl/