Poznałem go po czarnym kapeluszu – odsłonięcie muralu Ryszarda Riedla.

 


„Hej przyjacielu”, zawołałem za nim, lecz nie, nie odwrócił się<< (Dżem)

Żył pośród nas, chadzał ulicami Tychów, był charakterystyczną postacią w czarnym kapeluszu, o nietuzinkowym zachowaniu. Tychy pamiętają Ryszarda Riedla i w 10 lat po odsłonięciu rzeźby artysty, charyzmatycznego lidera zespołu Dżem, zaznaczają ślady jego obecności przy ul. Filaretów 14. Spotykajmy się:
w sobotę, 4 września 2021 r.
godz. 15.00
przy muralu (Tychy, os. F, ul. Filaretów 14) To tu zobaczymy górującego nad nami Riedla, a towarzyszyć nam będą:
Sebastian Riedel
władze miasta Tychy
Maciej Kuszela – autor fotografii Ryszarda Riedla, która stała się inspiracją do powstania projektu muralu

Wreszcie – spotkajmy pomysłodawców, autorów projektu i niezwykłych autorów samego muralu Ryśka w najmniejszym jego szczególe – Marka Grelę (tyszanina, malarza, ilustratora, portrecistę) i ceramiczkę Martę Piróg, tworzących duet artystyczny „Czary Mury”, którzy mimo zmiennej aury i niesprzyjającej pogody stanęli na wysokości (dosłownie!) zadania, by mural Ryszarda Riedla był tak oryginalny.
W zacisznym zakątku osiedla F, spośród drzew wyłania się On – tajemniczy, nieco wycofany, w charakterystycznym kapeluszu, jak sfotografował go Maciej Kuszela – to na bazie tego zdjęcia dziś możemy cieszyć się tym niezwykłym wizerunkiem Riedla na ścianie bloku, w którym mieszkał ten człowiek-ptak, człowiek-zagadka, wreszcie człowiek-przestroga.
„Zawsze warto być człowiekiem” – cytat z „Autsajdera” (sł. Mirosław Bochenek) zespołu Dżem – wieńczy obraz Ryszarda Riedla znajdujący się w Tychach przy ulicy Filaretów 14, gdzie mieszkał artysta. Ale to nie jedyne nawiązanie do piosenki i płyty, z której pochodzi utwór: mural zdobią także efektowne, kolorowe, ceramiczne puzzle nawiązujące do płyty „Autsajder”.

Całość muralu tworzy metaforę człowieka z jego siłą, ale i słabościami – warto pamiętać, że dopełnieniem powyższego cytatu stanowi przestroga – „choć tak łatwo zejść na psy”.
Niech postać Ryszarda Riedla będzie inspiracją, ale także przypomnieniem, by mądrze kierować swoim życiem, a przez to uniknąć wejścia na jedną z dróg bez powrotu…


Źródło : https://umtychy.pl/