Dzieciniec Teatralny – Street art.
Warsztatami STREET ART rozpoczynamy wakacyjną przygodę na dziedzińcu teatralnym. W trakcje wakacji, w każdą niedzielę, w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnych kreatywnych warsztatów: teatralnych, tanecznych, plastycznych.
Sztuka jest po to, by wywoływać emocje, a czasem też i kontrowersje. Sztuka współczesna, a zwłaszcza jeden jej kierunek zapisał się już bardzo wyraźnie. Mowa oczywiście o street art, który według wielu nie ma walorów artystycznych, a jedynie jest przejawem wandalizmu. Na szczęście to się zmienia. Obecnie sztukę na ulicy widać wszędzie a powstające nowe struktury, faktury i elementy krajobrazu coraz bardziej inspirują i motywują artystów do dalszego procesu twórczego w przestrzeni miejskiej. Street art jest także natchnieniem dla twórców reklam, którzy podobnie jak artyści umieszczają swoją treść na murach przy ulicy czy w środkach komunikacji. Street art oraz graffiti rozwijają się bardzo dynamicznie już od wielu lat. Oba te style od siebie czerpią i uzupełniają się nawzajem.
W latach 60 i 70 XXw. najpopularniejsze było „znakowanie terenu” czyli tagowanie i pisanie imion lub pseudonimów na murach lub metrze. Sztuka uliczna była bardzo mocno inspirowana pop-artem oraz teatrem Guerilla. Teatr bowiem natchnął twórców do wyjścia na ulicę aby sztukę udostępnić szerszej publiczności. Mottem sztuki ulicznej stało się wtedy powiedzenie „życie jest sztuką, a sztuka jest życiem”. Street art jako forma swobodnej, anonimowej wypowiedzi bardzo osobistej pełnej ekspresji. Bez ograniczeń technicznych, formalnych, tematycznych. Będzie rozgrywać się przed teatrem na tzw. „Dziecińcu teatralnym”. Dzięki zabawie w street art można poczuć się wolnym, wyjątkowym, niczym nie skrępowanym artystą, którego ograniczyć może tylko jego własna wyobraźnia.
W obecnej sytuacji pandemicznej kiedy wszyscy jesteśmy zdani na Internet, potrzeba zaznaczenia swojego „ja” jest jeszcze silniejsza. Szczególnie dotyka ona młodych kreatywnych ludzi przykutych do swoich komputerów, laptopów, komórek serfujących po różnych mediach społecznościowych w poszukiwaniu akceptacji, wypromowania swojej osoby, przebicia się ze swoimi pomysłami, odnalezienia siebie. Właśnie street art jest pewnego rodzaju takim dzisiejszym Face Bookiem czy Instagramem ale już nie ukrytym w „sieci” lecz rzeczywistym, realnym świecie, konkretnie w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy warsztatu będą mogli całkowicie swobodnie wypowiedzieć się w sposób plastyczny na wielkoformatowej ściance przygotowanej specjalnie dla nich, tworząc właśnie w duchu street art. Będą mieli do dyspozycji kolorowe spraye, pisaki, różnego rodzaju farby i inne narzędzia aby mogli w pełni przelać na ściankę swój własny niepowtarzalny obraz dzięki któremu, uda się przyciągnąć uwagę przechodnia i zmusić go do refleksji.
Ścianka w efekcie finalnym będzie zachowana na stałe w teatrze i będzie stanowić niejednokrotnie element scenograficzny.