Tychy: 6,2 mln m sześc. biogazu z osadów ściekowych i odpadów.
6,2 mln metrów sześc. biogazu, uzyskanego dzięki kofermentacji osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych, wyprodukowało w 2020 r. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach, które obsługuje miejscową oczyszczalnię ścieków i aquapark.
Pod względem samowystarczalności energetycznej RCGW jest obecnie liderem w Polsce i jednym z liderów europejskich. W środę oczyszczalnię i aquapark odwiedzili m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, jego zastępca i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska oraz szef NFOŚiGW Maciej Chorowski.
„W związku z przygotowywaną transformacją energetyczną kraju Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapoznaje się z dobrymi praktykami, możliwymi do wdrożenia w zakresie budowy energetyki rozproszonej z wykorzystaniem lokalnego potencjału produkcji energii elektrycznej i cieplnej” – poinformowało RCGW w czwartkowym komunikacie.
„Duże wrażenie zrobiła skala, zastosowane technologie i umiejętność wykorzystania regionalnego rynku odpadów biodegradowalnych do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej i zasilania nimi najbardziej energochłonnych obiektów komunalnych” – podało RCGW, oceniając, iż synergia energetyczna obu tyskich obiektów jest godna upowszechnienia i naśladowania przez inne samorządy.
Zdaniem prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby jednym z priorytetów transformacji energetycznej powinno być oparcie jej o gospodarkę komunalną, z wykorzystaniem osadów i odpadów komunalnych. „Do tego jednak potrzebna jest zmiana uregulowań prawnych i stworzenie systemów wsparcia finansowego i prawnego przez rząd, zwłaszcza w kontekście możliwości pozyskiwania środków europejskich” – zaznaczył prezydent ponad 130-tysięcznych Tychów.
Prezes RCGW zwrócił uwagę na możliwości wykorzystania potencjału biogazowego do samobilansowania się społeczności energetycznych poprzez klastry energetyczne. Przedstawił także porównanie potencjałów różnych systemów energetycznych, opartych m.in. o fotowoltaikę i biogaz.
W końcu kwietnia miną trzy lata od uruchomienia parku wodnego, który jest jedynym w Polsce tego typu obiektem zasilanym energią z biogazu. Właścicielem aquaparku jest RCGW, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam – w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych – biogaz dostarczany jest do parku rurociągiem.
W ubiegłym roku bioelektrociepłownie przy oczyszczalni oraz aquaparku wyprodukowały łącznie 14 tys. 827 megawatogodzin energii, co w całości zaspokoiło potrzeby energetyczne obu obiektów. Nadwyżka trafiła do sieci energetycznej.
Wytworzenie takiej ilości prądu w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia blisko 4,7 tys. ton węgla kamiennego – to tyle, ile mieści się w 67 pełnych wagonach kolejowych. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii uniknięto emisji dwutlenku węgla, do atmosfery nie trafiły też pyły i inne zanieczyszczenia. Specjaliści wyliczyli, że aby wytworzyć podobną ilość prądu w instalacjach fotowoltaicznych, farma słoneczna musiałaby mieć powierzchnię ok. 30 hektarów.
Energia cieplna i elektryczna zwykle generują największe koszty utrzymania parków wodnych. Dlatego przed rozpoczęciem budowy Wodnego Parku Tychy analizowali działanie innych polskich aquaparków, z których duża część – m.in. ze względu na te obciążenia – jest deficytowa. Analizy potwierdził zasadność zasilania obiektu energią z biogazu.
Pod koniec ubiegłego roku spółka RCGW, do której należy Wodny Park Tychy, została liderem Tyskiego Klastra Energii – inicjatywy, dzięki której będzie możliwe tworzenie nowych źródeł energii odnawialnej, a także wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły wzajemnie się bilansować. Kolejnym celem klastra jest zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne w Tychach i okolicach.
RCGW, oprócz aquaparku, jest także właścicielem ponad 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 31 przepompowni ścieków znajdujących się w gminie Tychy, a także zarządcą 360 km kanalizacji sanitarnej w mieście.
Źródło : https://www.energetyka24.com/