Trwa przebudowa dworca w Bieruniu Nowym.

 


Trwa przebudowa budynku dworca kolejowego w Bieruniu Nowym. Powstanie tu nowoczesne centrum przesiadkowe. Gmach dworca przejdzie gruntowny remont. Powstanie w nim miejsce obsługi podróżnych z kasami biletowymi, poczekalnia z czytelnią i miejsce do ładowania telefonów komórkowych. Zmieni się też otoczenie dworca, ale przede wszystkim jego funkcjonalność.

Budynek zyska nową klatkę schodową, wymienione będzie pokrycie dachowe i wszystkie sieci instalacyjne. Energooszczędne oświetlenie i system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawią, że poprawią sie parametry energetyczne dworca. Powstanie nowa kotłownia gazowa i nowa klatka schodowa. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół budynku także wiele się zmieni. Teren zostanie uporządkowany, powstanie pętla autobusowa, miejsca parkingowe, przejścia dla pieszych, parking dla rowerów. Zmodernizowane zostanie też przejście podziemne prowadzące na perony (będzie wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych).

Na jakim etapie znajdują się obecnie prace?

  • W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe.
  • Teraz przy budynku stoi żuraw, który służy do rozbiórki i wymiany połaci dachowej.
  • W środku trwają prace przy układaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, rozpoczęły się też prace elektryczne.
  • Trwają też roboty ciesielskie i zbrojarskie, wykonywanie stropów i żelbetowej konstrukcji nowej klatki schodowej.
  • Rozpoczęto tynkowanie piwnic.

Wszystkie prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Inwestycja realizowana jest w formule ZAPROJEKTUJ – WYBUDUJ przez konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z.o.o Sp.k. oraz Firma Budowlana MAZUR Sławomir Mazur. Koszt inwestycji to 6789600,00 zł.

Przebudowa dworca kolejowego to ostatnie z zadań realizowanych w ramach wie-oetapowego projektu pn. „Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmująca budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary – etap I”. Miasto Bieruń pozyskało na jego realizację ponad 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyj-nego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dodatkowo wkład własny Gminy Bieruń na remont budynku dworca kolejowego dofinansowany został przez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych kwotą 1 134 527,00 zł.Źródło : https://www.bierun.pl/