Trwa wysyłka PIT-ów z ZUS.

 


ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 r. Formularze otrzymają osoby, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek.W całej Polsce trafią one do około 9,5 mln klientów ZUS, a w województwie śląskim do blisko 1,4 mln osób.  Z terenu działalności oddziału ZUS w Rybniku dokumenty z ZUS wysłane zostaną do prawie 300 tys. świadczeniobiorców.

Co roku ZUS na przełomie stycznia i lutego rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT-40A, PIT-11A

i PIT-11.Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS,

otrzymają należną im deklarację podatkową. Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, w granicach 8,3 mln

otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób,które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

W województwie śląskim liczba wysłanych deklaracji przekroczy 1,394 mln, z czego ponad 1,22 mln trafi do osób pobierających świadczenia długoterminowe, czyli np. emerytury bądź renty. Z terenu Oddziału ZUS w Rybniku wysyłka dotyczy blisko 300 tys. deklaracji podatkowych, z czego do emerytów i rencistów trafi 262 tys. PIT-ów.

Dla kogo PIT-40A?
Większość wysyłanych przez ZUS formularzy to PIT-40A. W tym roku roczne obliczenie podatku będzie sporządzane tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego od uzyskanego dochodu. To gotowe rozliczenie dla emerytów i rencistów, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na tej samej zasadzie PIT-40A trafia też do osób, które korzystają ze świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Informacje o dochodach

PIT-11A trafi też do klientów, którym w ubiegłym roku ZUS wypłacił zasiłki: chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie. PIT-11A dostanie też część emerytów i rencistów, na przykład ci, którzy rozliczają się razem z małżonkami albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

– Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców, którzy mają nadpłatę podatku. Oni otrzymają PIT-11A (czyli informację o dochodach), a zwrot nadpłaty dostaną bezpośrednio z urzędu skarbowego w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli nie mieli innych dochodów niż świadczenie z ZUS i nie korzystają z ulg podatkowych, to nie muszą składać zeznania PIT-37 lub PIT-36 – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

NatomiastPIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Dostałem PIT z ZUS – co teraz?

– Dla osób, które nie miały dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS i nie zamierzają odliczyć żadnych ulg podatkowych, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatku. Pozostali powinni potraktować ten formularz tak samo, jak informację o dochodach – wyjaśnia rzeczniczka.
Zatem ci emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Emeryt czy rencista też może odliczyć 1% na cele charytatywne

Każdy emeryt i rencista może przekazać „1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, którą świadczeniobiorca wsparł w roku ubiegłym, to nie musi składać dodatkowych dokumentów. Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.