Najpopularniejszy Tyski Sportowiec Roku 2020 – ruszyło głosowanie.

 


Rozpoczęło się głosowanie w 12. edycji plebiscytu, w którym wybieramy najpopularniejszych tyskich sportowców. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a patronuje mu redakcja tygodnika „Twoje Tychy”.

W 2020 roku o sukcesy i medale było wyjątkowo trudno. Cały świat, w tym sportowy, stanął na głowie i nic już nie było takie, jak wcześniej. Znakiem czasu pandemii było odwołanie wielu imprez międzynarodowych, co pozbawiło wielu zawodniczek i zawodników możliwości ubiegania się o medale mistrzostw Europy, świata, nie mówiąc o  igrzyskach olimpijskich. Lockdown, obostrzenia, zakazy, odwołane lub przesunięte terminy imprez, piętrzące się problemy organizacyjne i finansowe wymagały od sportowców, a także od trenerów i działaczy o wiele w większego samozaparcia, dyscypliny i rzecz jasna dużej dawki optymizmu, by wierzyć, że w tych warunkach można zbudować wysoką formę i sięgać po trofea. Tym cenniejsze jest więc każde osiągnięcie naszych sportowców, każdy zdobyty medal czy tytuł.

Nie zmienił się jednak nasz plebiscyt, który organizujemy po raz 12. i to bez jakichkolwiek… obostrzeń. Obowiązuje ten sam regulamin, co w ubiegłym roku. Plebiscyt rozpoczynamy 19.01.2021, a zgłoszenia przyjmujemy do 19.02.2021. Głosujemy na sportowców w dwóch kategoriach: „seniorzy” i „młodzieżowcy”. Pod pojęciem „senior” należy rozumieć sportowca, który w 2020 roku osiągnął wybitne wyniki sportowe w rozgrywkach seniorskich, natomiast pod pojęciem „młodzieżowiec” należy rozumieć sportowca, który w 2020 roku osiągnął wybitne wyniki sportowe w rozgrywkach młodzieżowych lub seniorskich. W przypadku, kiedy sportowiec osiągnął wybitne wyniki sportowe w rozgrywkach seniorskich, ale wciąż mógł startować w rozgrywkach młodzieżowych, uważa się go za „młodzieżowca”. Nominację mógł otrzymać sportowiec, który łącznie spełnia następujące warunki w 2020 roku osiągnął wybitne wyniki sportowe, urodził, wychował się lub zamieszkuje w Tychach lub jest wychowankami tyskiego klubu sportowego lub w 2020 roku reprezentował barwy klubu mającego swoją siedzibę na terenie miasta Tychy.

Nominowanych sportowców wybrała Kapituła Plebiscytu, w skład której wchodzili przedstawiciele MOSiR, tygodnika „Twoje Tychy”, Rady Sportu Miasta Tychy, tyskiego środowiska trenerskiego oraz tyskiego środowiska biznesowego. Listę kandydatów publikujemy poniżej, będziemy ją zamieszczać co tydzień, przy plebiscytowym kuponie. Jest też dostępna na www.tychy.pl i www.mosir.tychy.pl.

Każdy uczestnik plebiscytowej zabawy może oddać swój głos na jednego sportowca, zarówno wśród „seniorów”, jak i „młodzieżowców”. Oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem kuponów, które będziemy publikować do 16.02 br. Należy je dostarczyć (listownie lub osobiście) na adres: Tygodnik „Twoje Tychy”, al. Piłsudskiego 12, 43-100 Tychy, z dopiskiem „Plebiscyt na Najpopularniejszego Tyskiego Sportowca Roku 2020” do 19.02. Można także głosować za pośrednictwem formularza na stronie www.tychy.pl – TUTAJ  (także do 19.02).

Uwaga – jeden uczestnik plebiscytu może wypełnić i przysłać jedno zgłoszenie. Głosujemy wyłącznie na sportowców, którzy zostali wybrani przez Kapitułę, głos oddany na sportowca spoza listy nominowanych będzie traktowany jako nieważny.

 

Oprócz nazwisk wybranych sportowców, każdy głos powinien zawierać: imię i nazwisko głosującego, dokładny adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego, a w przypadku oddania głosu na formularzu zgłoszeniowym umieszczonym na stronie www.tychy.pl – obligatoryjnie adres e-mail. Tylko kompletnie wypełnione zgłoszenia tzn. spełniające wszystkie te warunki, będą brały udział w losowaniu nagród.

Ogłoszenie ostatecznych wyników plebiscytu i wręczenie nagród dla najpopularniejszego „seniora” i najpopularniejszego „młodzieżowca” nastąpi na uroczystej gali, która odbędzie się w marcu-kwietniu 2021 r Spośród Uczestników Plebiscytu, którzy dostarczą prawidłowo wypełnione zgłoszenia, zostaną rozlosowane nagrody.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z listą nominowanych 20 sportowców i udziału w naszym plebiscycie.

LISTA NOMINOWANYCH

MŁODZIEŻOWCY

Karolina Białas (łyżwiarstwo figurowe, UKŁ Spin Katowice) – mistrzyni Polski juniorek młodszych (złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Cieszynie). Ponadto zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski juniorów, a w debiucie w Mistrzostwach Polski seniorek wywalczyła 5. miejsce.

Zofia Brzoza (siatkówka, MKS Dwójka Zawiercie/SMS Szczyrk) – sięgnęła z zespołem po wicemistrzostwo Polski młodziczek. Wraz z reprezentacją Polski U-17 awansowała do turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Czarnogórze i wystartowała w tej imprezie, w której biało-czerwone zajęły 5. miejsce.

Kacper Gruźla (hokej na lodzie, MOSM/GKS Tychy) – wychowanek MOSM, młodzieżowy reprezentant Polski grający na pozycji napastnika. Coraz śmielej poczyna sobie w seniorskim zespole GKS. W sezonie 2020/2021 zagrał w 18 meczów, w których zdobył 4 bramki i 4 asysty.

Wanesa Kania (zapasy, Czeczott Wola) – zdobyła kolejny złoty medal Mistrzostw Polski, tym razem w kategorii juniorek młodszych w kat. 53 kg. W ubiegłym roku wywalczyła mistrzostwo w kategorii młodziczek. Do złota MP w 202 dorzuciła złoty medal Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS.

Aleksandra Ochnio (snowboard, AZS AWF Katowice) – podwójna wicemistrzyni Polski (dwa srebrne medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Śląskie 2020”) w konkurencji big air (ewolucje w powietrzu po wyskoku z hopy) i slopestyle (ewolucje podczas zjazdu po przeszkodach). Zdobyła ponadto 4 medale Pucharu Polski – 2 złote, srebrny i brązowy.

Weronika Paszek (strzelectwo, Śląskie Towarzystwo Strzeleckie Tychy) – mistrzyni Polski juniorów oraz młodzieżowców, a ponadto brązowa medalistka MP juniorów i młodzieżowców w mikście z K. Stępniem. Złota medalistka Akademickich Mistrzostw Polski.

Wiktoria Radek (pływanie, MKP Wodnik 29 Tychy) – mistrzyni Polski na 200 m stylem klasycznym i srebrna medalistka MP na 100 m stylem klasycznym w kategorii 15-lat. W ostatnim roku zrobiła bardzo duże postępy – choć ma 15 lat, jej wynik na 200 m jest najlepszym rezultatem w kategorii 18 lat.

Paweł Ścierski (kolarstwo MTB, Team MŚ Cycling & Dietetyka) – srebrny medal Mistrzostw Polski Maratonie MTB w kategorii juniorów. Ma na koncie sukcesy w innych zawodach, głównie maratonach MTB.

Paweł Tuz (siatkówka, AT Jastrzębski Węgiel) – wychowanek MOSM, rozgrywający. Wraz z drużyną zdobył złoty medal mistrzostw Polski kadetów.

Dawid Wiekiera (pływanie, MKP Wodnik 29 Tychy) – jeden z najbardziej utalentowanych tyskich pływaków, który w minionym roku powiększył swoją kolekcję o dwa złote medale Mistrzostw Polski juniorów (17-18 lat) na 100 i 200 m stylem klasycznym, był finalistą Mistrzostw Polski seniorów. Wypełnił minimum na 200 m na Mistrzostwa Europy juniorów.

SENIORZY

Bartosz Ciura (hokej na lodzie, GKS Tychy) – mistrz Polski, obrońca. W meczach PHL sezonu  2019/2020 zdobył 15 punktów (2 gole, 13 asyst), a w sezonie 2020/2021 – 2 pkt (1+1). Pod koniec roku został kapitanem reprezentacji Polski, wcześniej grał w eliminacjach olimpijskich i strzelił ważnego gola z Kazachstanem.

Konrad Jałocha (piłka nożna, GKS Tychy) – podstawowy bramkarz pierwszoligowej drużyny, pewny punkt zespołu i jeden z najlepszych bramkarzy I ligi. W 2020 roku 8 razy zachował czyste konto,.

Krystian Klich (pływanie, Start Katowice oddział Tychy) – dwa złote medale Mistrzostw Polski na dystansie 50 i 100 m grzbietowym. Od lat zdobywa medale MP, w minionym roku poczynił spore postępy i znalazł się kręgu zainteresowania trenera kadry.

Julia Korzuch (lekka atletyka, AZS AWF Katowice) – dwukrotna medalistka Mistrzostw Polski. Zdobyła brązowy medal brąz na 400 m ppł oraz srebro   sztafecie 4×400 m. Ponadto sięgnęła po złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski.

Sylwia Łaskawska (hokej na lodzie kobiet, Atomówki GKS Tychy) – brązowy medal mistrzostw Polski, najlepsza zawodniczka drużyny. Przez PZHL została powołana do drużyny Team Poland Silesia Brackens (rozgrywki European Women’s Hockey League) oraz do reprezentacji Polski seniorek.

Damian Miller (siatkówka, TKS Tychy) – niekwestionowany lider zespołu, jego atutem jest przyjęcie. Wśród kolegów z drużyny cieszy się dużym autorytetem, ma bardzo dobry wpływ na drużynę. W barwach TKS zanotował bardzo dobry sezon 2019/2020 – kiedy przerwano rozgrywki zespół był na prostej drodze do awansu na zaplecze PlusLigi.

Christian Mroczkowski (hokej na lodzie, GKS Tychy) – mistrz Polski, najlepiej punktujący zawodnik sezonu 2019/2020 PHL. Imponuje wyszkoleniem technicznym, jego postawę dokumentują statystyki.  W 46 meczach sezonu 2019/2020 zdobył 59 punktów – 27 bramek i 32 asyst, a w obecnym sezonie jest na trzecim miejscu w rankingu PHL: 30 pkt – 13 bramek i 17 asyst. Zadebiutował w reprezentacji Polski.

Wioletta Pawluczek (strzelectwo, Śląskie Towarzystwo Strzeleckie Tychy) – zdobyła tytuły mistrzyni Polski juniorów oraz młodzieżowców, dodatkowo zdobyła złoty medal  na Akademickich Mistrzostw Polski.

Jacek Sikora (futbol amerykański, Tychy Falcons) – trenuje od 14 lat, do tyskiego klubu trafił przed 4 laty, gra na pozycji defensywnego liniowego, czyli w pierwszej linii obrony. Wystąpił w reprezentacji Polski w meczu z Holandią. W ostatnim sezonie po raz kolejny z zespołem dotarł do półfinału mistrzostw Polski, ma na koncie kilka wyróżnień indywidualnych, m.in. wybrany został zawodnikiem dekady jako jeden z czołowych obrońców.

Przemysław Wrona (koszykówka, GKS Tychy) – podstawowy zawodnik drużyny, grający na pozycji środkowego. W ubiegłym sezonie wystąpił w 24 meczach, w 22 wystąpił w pierwszej piątce. Zdobył 265 punktów, co dało mu drugie miejsce w rankingu najskuteczniejszych graczy zespołu. W obecnym sezonie zagrał w 17 spotkaniach – 185 pkt i zdaniem trenera Tomasza Jagiełki rozgrywa obecnie najlepszy sezon w karierze.


Źródło : https://mosir.tychy.pl/