„Wszyscy na start! Dwa oblicza Wyścigu Pokoju”.

 


Wszyscy na start! Dwa oblicza Wyścigu Pokoju” spotkanie online z Henrykiem Grzonką, dziennikarzem sportowym z Polskiego Radia Katowice towarzyszące wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”.

Rozpoczęty w 1948 roku kolarski  WyścigPokoju, jak żadne inne wydarzenie sportowe, był obciążony polityczno–ideologicznym bagażem. Miał się stać dowodem na wyższość tzw. amatorskiego sportu nad zawodowym. Nieprzypadkowo jego organizatorami zostały prasowe organy komunistycznych partii Polski („TrybunaLudu”), Czechosłowacji („RudePravo”) i Niemieckiej Republiki Demokratycznej („Neues Deutschland”). Sportowy poziom imprezy i entuzjazm kibiców nie podlegały dyskusji. W peletonie i wzdłuż trasy dominowały jednak nastroje szowinizmu, nie mające nic wspólnego z oficjalnymi hasłami pokoju i przyjaźni.

Henryk Grzonka to wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Katowice. Sprawozdawca z wielu prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, w tym kolarskich Wyścigów Pokoju.

data: 10 grudnia 2020 (czwartek), godz. 18.00
gość:Henryk Grzonka (Polskie Radio Katowice)
prowadzi: Piotr Zawadzki
spotkanie online: streaming live na facebookowych profilach Muzeum Miejskiego w Tychach (@MuzeumMiejskiewTychach)i Tyskiej Galerii Sportu (@TyskaGaleriaSportu)
dostęp bezpłatny