Październik 2020 – Aukso w Mediatece.

 


Październik 2020 – Aukso w Mediatece.


09.10 | godz. 19:00
BEETHOVEN 250

W grudniu 1770 roku w Bonn przyszedł na świat człowiek, który na zawsze odmienił muzykę, prekursor romantyzmu, autor dzieł, które stały się fundamentem muzyki XIX wieku. 250. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów wszech czasów orkiestra AUKSO celebrować będzie wykonując w tym roku komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. W lutym wybrzmiały I symfonia C-dur i II D-dur, dzieła młodego jeszcze twórcy, w marcu zaś III symfonia Es-dur „Eroica” i IV symfonia B-dur. Kontynuujemy przerwaną serię koncertów. We wrześniu usłyszymy najsłynniejszą, V symfonię c-moll oraz VI F-dur, zwaną „Pastoralną”. W październiku wykonane zostaną symfonie VII A-dur i VIII F-dur. Wielki finał w grudniu to oczywiście IX symfonia d-moll, nazywana „Symfonią radości”. To pierwsza w historii symfonia wokalno-instrumentalna, a w jej wykonaniu weźmie udział znakomity chór Camerata Silesia.

17.10 | godz. 19:00
KIRK

Jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny… i tu zaczynają się schody. Muzyka zespołu wypełnia niezagospodarowane przestrzenie pomiędzy ambientem, jazzem a trip-hopem, mamiąc filmową sugestywnością i zwodząc nieskrępowanym lotem wyobraźni. Fundament z elektronicznych bitów Pawła Bartnika i gęsta plecionka mrocznych sampli dają tło dla improwizującej trąbki Olgierda Dokalskiego i niepokojących partii wokalnych Antoniny Nowackiej. Od „Mszy Świętej w Brąswałdzie” po „Ich dzikie serca” – każdy album i każda koncertowa podróż w nieznane z kIRkiem to niesamowite przeżycie, na pograniczu zachwytu i lęku. Nic dziwnego, że zespół równie dobrze się czuje w berlińskim klubie Tresor, jak na Festiwalu Filmu Niemego, na katowickim OFFie i na imprezie jazzowej. „Ścieżka dźwiękowa do lunatykowania” – komplementował ich brytyjski portal „The Quietus”. O ile ktoś odważy się przy tym zasnąć…
Z początkiem 2020 z zespołem pożegnała się Antonina Nowacka, jednocześnie szeregi zespołu zasilił Stanisław Matys, grający na duduku i innych etnicznych instrumentach dętych.

24.10 | godz. 11:00
NO TO GRAMY! LATA 80.

Co wybrać? Tyle dobrego! Tyle nowego! Nowy Romantyzm i Nowa Fala. Muzyka, emocje, moda, fryzury, stroje, piękni chłopcy i silne dziewczyny. Gadające głowy z Davidem Byrne’em na czele, gadające radio zespołu Queen, pada purpurowy deszcz Małego Księcia czyli Prince’a. Madonna śpiewa o tym, że żyjemy w materialnym świecie, Limahl o niekończącej się opowieści, George Michael o wolności, The Cure o tym, że chłopcy nie płaczą. Ultravox, Joy Division, Duran Duran, Elton John, Dead Can Dance, Peter Gabriel – same jasne gwiazdy! W Polsce też się ciekawie dzieje: Republika, Klaus Mitffoch, Maanam, Kombi, Lady Punk – ratunku! Potrzebujemy eksperta. Chyba na pomoc wezwiemy Fretkę!

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie

24.10 | godz. 19:00
KAMP!

Swoją pierwszą dekadę na scenie – debiutowali na początku 2009 roku – łódzkie trio spędziło na udowadnianiu, że wszystko jest możliwe. Ich nagrania ukazywały się w zagranicznych wytwórniach (portugalskiej Discotexas i amerykańskiej Cascine), gościli na scenach znakomitych festiwali i najlepszych klubów Europy, Ameryki i Azji. Jeszcze zanim ukazał się ich debiutancki album – po prostu „Kamp!” (2012) – wyprzedawali po sufit koncerty w całym kraju, bo każdy chciał się przekonać w tańcu, że Polska nie tylko gitarami i hip-hopem stoi. Ich najnowsza płyta nosi tytuł „Dare” i rzeczywiście jest najbardziej odważnym i eklektycznym materiałem zespołu. Płynnie łączy tak odległe wątki jak house z Balearów, francuskie nu-disco, brytyjski dance punk i stary, dobry pop, który nie ma ojczyny, bo równie doskonale sprawdza się pod każdą szerokością geograficzną.