Teatr Mały w Tychach – Inauguracja sezonu 2020/2021.

 


Pierwsze dni września to w tradycji teatralnej początek nowego sezonu artystycznego. Ten miniony, był chyba najdziwniejszym i najbardziej nieprzewidywalnym sezonem jaki współczesnym teatromanom dane było przeżyć. Dla Teatru Małego w Tychach, pomimo konieczności zmiany kanału komunikacji z widzem, były to miesiące wytężonej pracy nad produkcjami online. Do dziś możecie Państwo czerpać z jej owoców, sięgając między innymi po słuchowiska zrealizowane na podstawie twórczości klasyków słowa – Osieckiej, Kofty, Przybory, czy przygotowany specjalnie z myślą o internetowym widzu spektakl pt. „Iluzje” Iwana Wyrypajewa, z gościnnym udziałem Marty Ścisłowicz, Katarzyny Herman i Bronisława Wrocławskiego. Wypracowane w tym czasie narzędzia pozostaną z nami już na stałe, z niecierpliwością czekamy jednak na spotkanie z widzem w tradycyjnej formule. I choć u progu sezonu artystycznego 2020/2021 wciąż mamy wiele niepewności co do możliwości realizacji naszej oferty programowej w kolejnych miesiącach, to zespół Teatru Małego z utęsknieniem czeka na Państwa obecność na naszej widowni, a zaproponowany repertuar, mamy nadzieję spełni Państwa oczekiwania i zaspokoi głód kontaktu z artystą na scenie.

 Na inaugurację nowego sezonu przygotowaliśmy dla Państwa „Metodę” z warszawskiego Teatru Polonia – sztukę o tym, jak dalece zabrnąć może człowiek w kolejne kłamstwa i upokorzenia, by osiągnąć upragniony cel. Gdy na początku roku rozmawialiśmy o sprowadzeniu tego przedstawienia do Tychów, nie przypuszczaliśmy, jak bardzo stanie się ono aktualna w kolejnych miesiącach.

Dzieci to dla Teatru widzowie szczególni. Dziecko rozpozna każdy fałsz na scenie, jest widzem najbardziej wymagającym. Dlatego chcemy naszym najmłodszym odbiorcom, pokazywać przedstawienia wprowadzające Ich w magię Teatru, zbudowaną między innymi na barwnych postaciach i mistrzowskiej animacji przedmiotu. Wszystko to z całą pewnością zawiera w sobie „Władca skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Małych koneserów sztuki scenicznej nie może wtedy zabraknąć na naszej widowni.

 W kolejnych tygodniach zaplanowane są spektakle i koncerty w wykonaniu między innymi: Wojciecha Pszoniaka, Mariana Opani, Wojciecha Malajkata, Piotra Machalicy, Mikołaja Grabowskiego, Hanny Banaszak, Soni Bohosiewicz, Jadwigi Jankowskiej Cieślak i Jana Peszka. Mamy nadzieję, że będziemy mogli cieszyć się wraz z Państwem, obecnością na tyskiej scenie tych wyjątkowych artystów. Jednak bez względu na sytuację, Teatr Mały w Tychach będzie docierał do Państwa z ofertę artystyczną tymi drogami, jakie będą dostępne. Tak więc do zobaczenia w Teatrze! Bez względu na to, gdzie dane nam będzie umiejscowić scenę, a gdzie Państwu znaleźć miejsce na widowni.

Paweł Drzewiecki – Dyrektor Teatru Małego


# WRACAMY

  • 18 września o godzinie 18:00 na scenie Teatru Małego, w ramach cyklu Scena Konesera zobaczymy

           „Metodę” Jordi Galcerán Teatru Polonia , w reżyserii Piotra Łazarkiewicza z udziałem Marii Seweryn i Rafała Mohr

Reżyseria: Piotr Łazarkiewicz

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska

Opracowanie muzyczne: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Obsada: Maria Seweryn, Wojciech Chorąży, Rafał Mohr, Karol Wróblewski

Tłumaczenie z katalońskiego: Hanna Szczerkowska

bilety: 65 zł

METODA, pierwsza sztuka hiszpańskiego dramaturga Jordiego Galcerána prezentowana na scenach polskich, to kolejne spojrzenie na zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji. Cztery osoby zamknięte w jednym pomieszczeniu podlegają serii testów (określanych jako metoda Grönholma), służących wyselekcjonowaniu – metodą „doboru naturalnego” – najlepszych pracowników. Historia o agresji, o konformizmie, o pędzie do sukcesu za wszelką cenę… A przede wszystkim o manipulacjach, jakim podlegamy w zglobalizowanym świecie, co gorsza: zgadzamy się na nie – dla pieniędzy. Wstrząsająca groteska o naszej codzienności.


# WRACAMY

  • Dzień później – 19.09.2020 tj. sobota g. 14:00/16:00, zapraszamy na inaugurację sezonu Scena Młodego Widza wszystkie dzieci, zaprezentujemy spektakl pt.: „Władca skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

scenariusz i reżyseria: Jacek Timingeriu
scenografia: Katarzyna Karmańska i Jacek Timingeriu
muzyka: Krzysztof Pachołek
teksty piosenek: Ewa Zielińska
występują: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński

bilety: 20/25 zł

Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek?
Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu.
„Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl. Spektakl dla dzieci powyżej 3 lat.