Wyniki bieruńskiego konkursu na inicjatywy lokalne „OgarniaMY Młodych”.

 


Koniec wakacji to dobry czas, by szczegółowo przedstawić Państwu projekty kulturalne, jakie wybrane zostały do realizacji w ramach programu Dom Kultury+. Przypomnijmy, że to Państwa głosy zdecydowały o tym, jakie wydarzenia i inicjatywy kulturalne będą w tym roku realizowane. Do wyboru było 15 propozycji projektów. Wybranych zostało 7. Bieruński Ośrodek Kultury rusza z realizacją!


Bieruński konkurs na inicjatywy lokalne przebiegał pod hasłem „Nie stoimy z BOK-u! OgarniaMY Młodych”. Celem było włączenie mieszkańców Bierunia w aktywne współtworzenie oferty kulturalnej miasta. Akcja skierowana była przede wszystkim do ludzi młodych, ale – jak podkreślali organizatorzy -górna granica wieku (szczególnie, gdy ktoś jest młody duchem) nie była określona. Dlatego wśród wybranych projektów wiele jest działań międzypokoleniowych, które mogą wciągnąć każdego, niezależnie od wieku.

W odpowiedzi na ogłoszony konkurs, do Bieruńskiego Ośrodka Kultury wpłynęło 15 projektów. W dniach 20-27 lipca mieszkańcy miasta mogli głosować na te – ich zdaniem – najciekawsze. Urny do głosowania stanęły w placówkach BOK-u, a także w Urzędzie Miejskim. Głosować można było również elektronicznie. Następnie oceną projektów zajęła się komisja, której przewodniczyła Ligia Jaszczewska z Narodowego Centrum Kultury.

Budżet całego projektu wynosił 22 tysiące złotych. Dzięki temu, że koszty realizacji najwyżej ocenionych pomysłów oscylowały wokół kwot 3-5 tysięcy złotych, udało się zakwalifikować do realizacji aż 7 inicjatyw. Oto, co będzie się działo w Bieruniu:

Multimedialne Archiwum Współczesności

Organizacja warsztatu fotograficznego oraz wykładu, których tematem jest kulturowy i przyrodniczy
krajobraz Bierunia. Realizacja sesji zdjęciowej Bierunia w wykonaniu uczestników projektu, a następnie utworzenie multimedialnego archiwum.

Gryfnie i Maszkietnie w PZS-ie

Smakujemy i tworzymy. Dwa zmysły – oczy i smak – delektujące się śląską tradycją i wartością. Malowanie śląskiej wstęgi i rozmowy przy stole o naszym Śląsku. Poznanie stroju ludowego, elementów gwary, przygotowanie śląskiego szałotu, a to wszystko w międzypokoleniowym składzie. Młodzi posłuchają naszych bieruńskich seniorów, którzy są skarbnicą wiedzy o tej ziemi. Całość będzie udokumentowana w folderze oraz na stronie www.

Na tropie regionalności

Opracowanie scenariusza gry terenowej, zawierającej zagadki dotyczące historii i kultury Bierunia. Organizacja rozgrywek udziałem mieszkańców miasta.

I na Rynku i w orszaku, grają werble do wiwatu

Organizacja warsztatów perkusyjnych, gdzie uczestnicy pod okiem profesjonalisty przygotują finałowy występ uświetniający obchody Święta Niepodległości 11 listopada oraz w dalszej perspektywie utworzą grupę występującą podczas imprez miejskich.

Taneczny wehikuł czasu

Potańcówka w stylu lat ‘20 oraz zajęcia z charlestona i tańców użytkowych. Organizacja ogólnodostępnych warsztatów tanecznych dla mieszkańców Bierunia, a następnie potańcówki w stylu lat ‘20, na której uczestnicy zaprezentują nabyte umiejętności.

O czym Gołys szumi?

Podziel się swoją myślą. Listek po listku… stwórzmy razem film! Organizacja warsztatów filmowo-reporterskich oraz tzw. historii mówionej, podczas których uczestnicy projektu, inspirując się opowieściami mieszkańców, stworzą krótki film fabularny osadzony w historycznym Bieruniu.

Bieruńska ImProwizorka!

Warsztaty Spontaniczności Scenicznej. Organizacja w DK „Gama” warsztatów improwizacji scenicznej dla młodzieży, prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów – w tym m.in. z Wojtkiem Tremiszewskm, aktorem byłego kabaretu „Limo”.

 

Wybrane projekty będą zrealizowane przy wsparciu Bieruńskiego Ośrodka Kultury w okresie od 1 września do 22 listopada. O dokładnych terminach poszczególnych wydarzeń będziemy informować na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz na FanPage’u Miast Bieruń.


Źródło : https://www.bierun.pl/