Wrzesień Aukso w Mediatece.

 


Wrześniowe wydarzenia otwierające nowy sezon koncertowy AUKSO w Tychy Mediateka.

Zapraszamy na:

Aukso Classics / Beethoven 250: Symfonia V & VI 04.09

W grudniu 1770 roku w Bonn przyszedł na świat człowiek, który na zawsze odmienił muzykę, prekursor romantyzmu, autor dzieł, które stały się fundamentem muzyki XIX wieku. 250. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów wszech czasów orkiestra AUKSO celebrować będzie wykonując w tym roku komplet symfonii Ludwiga van Beethovena. W lutym wybrzmiały I symfonia C-dur i II D-dur, dzieła młodego jeszcze twórcy, w marcu zaś III symfonia Es-dur „Eroica” i IV symfonia B-dur. Kontynuujemy przerwaną serię koncertów. We wrześniu usłyszymy najsłynniejszą, V symfonię c-moll oraz VI F-dur, zwaną „Pastoralną”. W październiku wykonane zostaną symfonie VII A-dur i VIII F-dur. Wielki finał w grudniu to oczywiście IX symfonia d-moll, nazywana „Symfonią radości”. To pierwsza w historii symfonia wokalno-instrumentalna, a w jej wykonaniu weźmie udział znakomity chór Camerata Silesia.

Wydarzenie przeniesione z 03.04.2020.

Next Wave / Trio Bastarda 12.09

Klarnecista Paweł Szamburski i klarnecista kontrabasowy Michał Górczyński grali już wcześniej razem, choćby w świetnym zespole Cukunft. Dopiero we wspólnym projekcie – którego trzecim filarem jest wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, muzyk orkiestry Arte dei Suonatori i zespołu Holland Baroque – odnaleźli muzyczną ścieżkę ku transcendencji. Muzycy improwizują wokół melodii sprzed wieków, a że stosują współczesne instrumentarium i techniki, osiągają unikalną wizję muzyki dawnej (i nowej zarazem). Osnowę debiutu Bastardy stanowiły kompozycje Piotra z Grudziądza („Promitat eterno”, Lado ABC 2017), ale w Tychach pojawią się z materiałem z fenomenalnego albumu „Ars Moriendi” (Lado ABC 2019), opartym na muzyce funeralnej epoki renesansu. To wynik współpracy tria z włoskim muzykologiem Antonio Chemottim, który z motywu śmierci w muzyce uczynił swoją specjalizację.
Zespół BASTARDA niejako na deser tego muzycznego spotkania zaprezentuje publiczności wybrane kompozycje z najnowszego albumu „Nigunim” (Multikulti Project 2020).
Gorąco zapraszamy.

Linki do muzyki:
www.szamburski.bandcamp.com
https://youtu.be/oTkJSKlvUiU

Wydarzenie przeniesione z 14.03.2020.

Polish Sounds / Baranovski 19.09

Kariera jak z filmu. Wojciech Baranowski urodził się 28 lat temu w Opocznie. W Piotrkowie Trybunalskim wchodził w dorosłość, udzielając się w szeregu lokalnych zespołów alternatywnych. Bez większych sukcesów, więc zdecydował się skoczyć na głęboką wodę: wiosną 2014 roku zgłosił się do popularnego talent show „The Voice of Poland”. Zaśpiewał „Here Comes The Sun” Beatlesów i rzeczywiście, wyszło dla niego słońce. Do finału nie dotrwał, ale dzięki programowi zaczepił się w branży – konkretnie dołączył do electropopowego duetu XXANAXX. Koncertował z nimi i nagrywał, pisząc do szuflady utwory z myślą o własnym albumie. Kiedy je w końcu wyciągnął, podbił radio, festiwale – z Open’erem na czele – i rynek fonograficzny (nominacja do Fryderyka za debiut). Album „Zbiór” potwierdza, że to nie był przypadek, że Dawid Podsiadło musi się zacząć nerwowo za siebie oglądać.

Wydarzenie przeniesione z 21.03.2020.

AUKSO4KIDS / No to gramy! Lata 70. 26.09

W sztuce siła! To ona nas ocali! Artyści współpracują. Po ulicach Nowego Yorku, miejscu gdzie każdy chce być, spaceruje niewidomy, tajemniczy Moondog, a Andy Warhol tworzy okładkę płyty ze słynnym bananem dla zespołu The Velvet Underground. Iggy Pop szaleje na koncertach, Pink Floyd buduje mur po ciemnej stronie księżyca, a Lou Reed eksperymentuje. Kate Bush, Patti Smith… jeśli nie znacie tych ludzi nie martwcie się – nadrobimy to razem. Ale pewnie kojarzycie małego Michaela śpiewającego i tańczącego w zespole Jackson 5 lub Davida Bowiego – gwiezdnego człowieka, który spadł na Ziemię. Zaczęło się błyszczeć – to glam rock. Ale też punk, elektronika, disco, heavy metal, ambient i narodziny hip-hopu. Chaos? Być może, ale jaki piękny!

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – prowadzenie