Zanurz się w zwierzęcym świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia w tyskim muzeum.

 


Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia” – wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Tychach

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresceindywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były rybytygrysymamutyosiołek Jokokotypsykonie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec.

Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrzaziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też propozycja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.

Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.

Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin” oraz spacer „Leśni scenografowie”.
zapisy: 
Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pla.kura@muzeum.tychy.pl

* Tytułowy cytat pochodzi z książki Tadeusza Kubiaka „Pawie wiersze” (1961).

niedzielne kameralne oprowadzania po wystawie: 26 lipca, 23 sierpnia i 13 września 2020, godz. 16.00
czas trwania: 
8.07–13.09.2020
miejsce: 
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

kuratorka: Agata Berger–Połomska
przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
współpraca: Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
konsultacja merytoryczna: dr Patryk Oczko
projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
produkcja: Dorota Kordys
montaż: Krystian Banik, Henryk Dubis
program edukacyjny: Agata Berger–Połomska, Anna Kura
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
redakcja tekstów: Marta Rosół
wydruki: Drukarnia Raster

więcej:
 http://muzeum.tychy.pl/wystawa/raz-widzialem-przy-niedzieli-rybki-srebrne-trzy-w-kapieli-w-swiecie-ilustracji-i-rzezb-jozefa-wilkonia/

wystawa czynna:
wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00

wstęp wolny

wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia“:

 

„Opowiem Ci bajkę…”

cykl rodzinnych kameralnych międzypokoleniowych warsztatów poświęconych bajce – w teorii i praktyce


Rodzinne międzypokoleniowe warsztaty w kameralnej atmosferze
, których głównym bohaterem będzie bajka – teoria, historia, ukrywane w niej przez wieki znaczenia i symboleCzy każda bajka odzwierciedla społeczność, w jakiej powstała? A może istnieją historie uniwersalne, motywy lub ślady, które znaleźć można w każdej niemal kulturze? Zapraszamy międzypokoleniowe duety lub tria, młodszych (najlepiej, jeśli maluchy umieją już pisać) i starszych.

 

I spotkanie: Bajkowy bagaż

Uczestnicy dowiedzą się o badaniach nad bajkami, nad ich strukturą i ukrytych w nich znaczeniach. Opowiedzą o swoich ulubionych opowieściach oraz wspólnie przeanalizują strukturę wybranych historii. Zaopatrzeni w te wiadomości podejmą próbę stworzenia swojej bajki – w duetach lub triach każdy stworzy historię symbolicznie opowiadającą, jak widzi świat i co jest dla niego/niej ważne. Zachęcamy do przyniesienia ulubionej bajki (bajki, baśni, mitu itp.).

 

II spotkanie: Szata zdobi książkę i dlaczego warto oceniać ją „po okładce”

Spotkanie poświęcone ilustracji. Uczestnicy porozmawiają o najciekawszych ilustracjach pojawiających się w literaturze na przestrzeni latprzyjrzą się stylom charakterystycznym dla poszczególnych ilustratorów. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy ilustracje to piękne ozdoby, którymi okraszony jest tekst czy samodzielne dzieła sztuki? To także czas pracy nad autorskimi bajkami. Uczestnicy zaprojektują okładki i ilustracje do swoich tekstów – babcia zilustruje opowieść wnuczka, a mama – córki. Na koniec zamkniemy efekty pracy w całości – prototypy własnych książek.

 

III spotkanie: Ogród historii – premiery

Zwieńczenie działań. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprezentowania swojej pracy. Będzie mowa o tematach poruszonych w książkach. To też okazja do zastanowienia się czy, a jeśli tak, to czym, różnią się opowieści różnych pokoleń.

prowadzi: Anna Kura
liczba uczestników: do 10 osób
data: ustalona indywidualnie z uczestnikami
czas trwania: do 3 godzin
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
zapisy: 
Anna Kura, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
więcejhttp://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/opowiem-ci-bajke/

„Dziecięcy taszyzm”
rodzinne warsztaty plastyczne

Kogo możemy nazwać podniebnymi przyjaciółmi? Skąd u gila czerwony brzuszek? Jaki ptak nazywany jest „świętym ptakiem”? Podczas wspólnie spędzonego czasu najmłodsi z pewnością znajdą odpowiedzi na te pytania.

Po obejrzeniu wystawy i dokładnym przyjrzeniu się ptasim ilustracjom oraz kapliczkom poznają gatunki ptaków, ciekawostki o nich, a także dowiedzą się, skąd u ptaków barwne upierzenie. Dowiedzą się, skąd u Mistrza Józefa Wilkonia zamiłowanie właśnie do ptaszków i zwrócą szczególną uwagę na „świętego ptaka”. W części plastycznej wcielą się w rolę artysty i podejmą próbę malarskiego wykonania szczególnie wytwornego ptasiego gatunku. Posłuży temu technika „mokre na mokrym”, która jest odpowiednikiem taszyzmu – kierunku malarskiego.

prowadzi: Agata Berger–Połomska
liczba uczestników: do 10 osób
data: ustalona indywidualnie z uczestnikami
czas trwania: ok. 1 godzina
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
zapisy: 
Agata Berger–Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
więcejhttp://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/dzieciecy-taszyzm/

„Pejzaż morskich głębin”
rodzinne warsztaty plastyczne

Dlaczego czym głębiej, tym ciemniej? Czym są koralowce? Ile zębów ma rekin goblin? Czy ryba może być kamieniem? Najmłodsi z pewnością znajdą odpowiedzi na te pytania.

Uczestnicy obejrzą wystawę, zwracając szczególną uwagę na zwierzęta żyjące w morskich głębinach – ich środowisko, wygląd, zwyczaje. Najmłodsi poznają różne nietypowe gatunki, które mogą napotkać w głębinach – chociażby podczas nurkowania! W części plastycznej samodzielnie stworzą morskie dno razem z jego mieszkańcami – liczy się fantazja i wyobraźnia! P.S. Może zostaną powołane do życia zupełnie nowe gatunki? Kto wie!

prowadzi: Agata Berger–Połomska
liczba uczestników: do 10 osób
data: ustalona indywidualnie z uczestnikami
czas trwania: ok. 1 godzina
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
zapisy: 
Agata Berger–Połomska, 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
więcejhttp://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/pejzaz-morskich-glebin/

„Leśni scenografowie“
rodzinny spacer

Przygotowanie wystawy to poszukiwania, obserwacje i oprawa plastyczna – scenografia. Całkiem dobrym miejscem do wykreowania takich działań może być… las.

Zachęcamy do rodzinnej zabawy podczas spaceru, która pozwoli wcielić się w role badaczy/obserwatorów/kuratorów/scenografów – odpowiedzialnych za przygotowanie wystawy – niebanalnej, bo w oparciu o zasoby, jakie daje nam otaczająca nas zielona przestrzeń.

Miejscem ich badań może być las, park, czy zielona łąka za domem, gdzie będą mogli przyjrzeć się temu, co kryje konkretne miejsce i poczuć otaczającą ich przestrzeń, obserwując przy tym naturę – zwierzęta i rośliny – rejestrować fragmenty, odgłosy i dźwięki. To wszystko bez znacznej ingerencji i pozostawiania po sobie śladu.

To, co zobaczą, czego doświadczą i co pozostanie po ich wyprawie, będzie zbiorem, z którego już w domowym zaciszu możliwe będzie stworzenie wystawy.

Przed rozpoczęciem zabawy koniecznie zobaczcie wystawę w Muzeum Miejskim w Tychach: „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”. Tam też oraz na stronie internetowej Muzeum dostępna będzie karta pomocy – koniecznie zabierzcie ją ze sobą na spacer, bo będzie niczym drogowskaz prowadzący prze kolejne etapy. Po skończonej pracy podzielcie się tym, co stworzyliście. Liczą się emocje i pomysłowość!

karta pomocy rodzinnego spaceru „Leśni scenografowie”http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2020/07/muzeum_miejskie_tychy_w_swiecie_ilustracji_i_rzezb_jozefa_wilkonia_lesni_scenografowie.pdf
więcejhttp://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/lesni-scenografowie/

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia