Tychy – czy warto tu zamieszkać ?

 


Słynące z wielowiekowej tradycji browarniczej oraz przemysłu samochodowego Tychy, to miasto, które ma do zaoferowania o wiele więcej. Atrakcyjny rynek pracy, liczne tereny zielone, bogata ofertakulturalna isportowa, a także przyjazna mieszkańcom polityka władz miasta tworzą dobry klimat do życia.Sprawdzamy, dlaczego warto tutaj zamieszkać.

Lokalizacja

Tychypołożone są w sercu Górnego Śląska, zaledwie pół godziny jazdy samochodem do Katowic.Dzięki temu, że należą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami aglomeracji, również za pomocą sieci komunikacji publicznej – autobusów, busów czy KoleiŚląskich. Przez miasto przebiegają odcinki międzynarodowej trasy europejskiej E75 z Krety do Skandynawii oraz E462 do Czech. W niedalekiej odległości biegną także autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1, DK1, DK44, DK86, którymi można szybko dotrzeć do różnych zakątków Polski.

Rynek pracy

Tychy mogą pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całym województwie śląskim. Na koniec marca br. stopa bezrobocia w mieście wynosiła 2,2 proc.,a niższa była jedynie w Katowicach oraz Bielsku-Białej. Wynika to z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej na rynku tyskim.Swoją siedzibę mają tutaj duże przedsiębiorstwa produkcyjne z branży motoryzacyjnej na czele z fabryką Fiata, firmy produkujące żywność oraz legendarne Tyskie Browary Książęce. Wiele firm działa na terenie Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zatrudnienie znajduje ok. 11 tysięcy osób.

Liczne i ciekawe miejsca pracy przyciągają do Tychów osoby decydujące się tu osiedlić. Z kolei  dobra komunikacja z pozostałymi miastami aglomeracji w połączeniu z konkurencyjnymi cenami mieszkań sprawiają, że także osoby pracujące w Katowicach czy Gliwicach poszukują mieszkań właśnie tutaj. Oprócz tego zgłaszają się do nas klienci szukający lokali w celach inwestycyjnych, by później je wynajmować. – mówi Jolanta Bujak-Czubilińska, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Tychach.

Tereny zielone i powietrze w mieście

Niegdyś silnie zanieczyszczone przez przemysł kopalniany i hutniczy Tychy, od kilkunastu lat konsekwentnie pracują nad poprawą jakości powietrza. Dbałość o zieleń jest dla miasta priorytetem, dzięki czemuobecnie tyszanie mogą cieszyć sięlicznymi parkami, skwerami i obszarami leśnymi, które pod względem łącznej powierzchni, dają miastu wysokie 9. miejsce w Polsce.

– Mieszkańcy Tychów bardzo cenią sobie zielone otoczenie. Jedną z przewag naszej inwestycji Murapol Śląskie Ogrody, którą realizujemy w dzielnicy Żwaków, jest położenietuż przy Lasach Pszczyńskich, które stwarzają dodatkowe możliwości rekreacji i odpoczynku. Istotne dla nich są również takie udogodnienia jak filtry antysmogowe czy rozwiązania smart home, które zapewniają bezpieczeństwo i oszczędności w eksploatacji mediów. – dodaje Jolanta Bujak-Czubilińska.

Rekreacja i czas wolny

Poza lasami i parkami, jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Tychów i okolicznych miejscowości jestpołożone w południowej części miasta, Jezioro Paprocańskie.Oprócz typowo wodnych aktywności można skorzystać tutaj z boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy tenisa ziemnego, które znajdują się w ośrodku wypoczynkowym tuż nad brzegiem jeziora.

Sympatycy kultury mogą sięgnąć do oferty teatrów, kin, muzeów. Do najbardziej znanych zabytków należy oczywiścieBrowar Książęcy wraz z zespołem pałacowo  parkowym z pijalnią piwa, muszlą koncertową i parkiem,a także zespół Huty Paprockiej. W mieście odbywają się ponadto liczne cykliczne imprezy kulturalne, jak Śląska Jesień Gitarowa, Tyskie Spotkania Teatralne, Tyskie Dni Literatury czy wystawa fotografiiTychy Press Photo.