Renowacja zabytkowego krzyża przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach.

 


W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

– To krzyż w typie Męki Pańskiej, czyli taki, u góry którego znajduje się krucyfiks z figurą Chrystusa, a pod nim, na cokole umieszczona jest postać Matki Boskiej. Takie przedstawienie było bardzo popularne na Górnym Śląsku – mówi Anna Syska – Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Demontaż jest elementem planowanej konserwacji, która zostanie przeprowadzona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Będzie ona polegała m.in. na oczyszczeniu i usunięciu wt órnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków, a także zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. Pracom renowacyjnym zostanie poddane także metalowe ogrodzenie. Górna cz ęść zabytku, czyli krzyż z pasyjką zostanie zrekonstruowana, odkuta z piaskowca. Po wykonaniu prac konserwatorskich, które potrwają kilka miesięcy, zabytkowy krzyż zostanie z powrotem ustawiony na tym samym miejscu.

Trwają także prace konserwatorskie drugiego krzyża, znajdującego się przy  ul. Celmickiej, który jesienią ubiegłego roku został zniszczony.Koszt renowacji obu tych krzyży to 118 tysięcy złotych.


Źródło : http://umtychy.pl/