Rynek pracy w czasie pandemii koronawirusa.

 


Koronawirus diametralnie zmienił dotychczasową sytuację m.in. na rynkach pracy. W Tychach także widać duże zmiany. W kwietniu do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło 214 ofert, w styczniu tego roku było ich ponad tysiąc.

Od 1 do 30 kwietnia br. do PUP w Tychach wpłynęło 214 ofert pracy  (z czego 115 miejsc pracy dotyczy cudzoziemców). Przepisy specustawy COVID-19 przewidują legalny pobyt i pracę dla cudzoziemców, którzy w okresie ogłoszenia epidemii legalnie przebywali i pracowali na terytorium RP. Okres pobytu i pracy ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia po odwołaniu tego stanu.

Analizując dane z ostatnich miesięcy widać wyraźnie tendencję spadkową. W marcu tych ofert było 493, w lutym – 739, a w styczniu – 1109.

– Obecnie najczęściej pojawiające się w ofertach pracy stanowiska to np. pakowacz ręczny, pracownik porządkowy czy pracownik sprzątający. Zniknęły oferty pracy dla  pracowników produkcyjnych, których do tej pory było sporo – mówi Katarzyna Ptak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Patrząc na dane Powiatowego Urzędu Pracy widać także zmianę w ilości wydawanych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom i zezwoleń na pracę sezonową.

Od 1 do 30 kwietnia do PUP wpłynęło 112 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz  2 wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. W marcu    złożono 272 oświadczenia oraz 48 wniosków na pracę sezonową, w lutym były to 483 oświadczenia oraz 3 wnioski, a w styczniu 533 oświadczenia oraz 40 wniosków.

Na razie nieznacznie, wzrasta za to liczba bezrobotnych. W okresie od 1 – 30 kwietnia zarejestrowano 432 osoby bezrobotne, w marcu – 406, w lutym – 376, a w styczniu – 410. Obecnie w PUP Tychy zarejestrowanych jest łącznie 2 166 osób bezrobotnych (w marcu było – 1 885 takich osób).

W kwietniu wpłynęły dwa zawiadomienia o planowanych zwolnieniach grupowych, łącznie pracę może stracić ok. 540 osób (w tym blisko 100 mieszkańców Tychów).

Od początku kwietnia Powiatowy Urząd Pracy w Tychach prowadzi  nabór wniosków dotyczących wsparcia przedsiębiorców w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Do tej pory wpłynęło ponad 4000 wniosków o otrzymanie pożyczki w wysokości 5000zł dla mikroprzedsiebiorców. Środki wypłacono ponad 720 przedsiębiorcom na łączną kwotę 3 602 050,00 zł.

O dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osób fizycznych niezatrudniających pracowników wpłynęło 340, a o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – zwróciło się ponad 400 przedsiębiorców.

Tyscy przedsiębiorcy mogą także skorzystać z pakietu wsparcia – czyli szeregu rozwiązań, które mają pomóc utrzymać się na rynku lokalnym przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię koronwirusa. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o zwolnienia oraz ulgi za czynsz i dzierżawę w lokalach należących do gminy.


Źródło : http://umtychy.pl/