Ponad 18 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek.
Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W województwie śląskim zarejestrowano ich blisko 2,5 tysiąca. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. – Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
W województwie śląskim w okresie od 16 marca do 26 marca zarejestrowano 2446 wniosków o odroczenie terminu płatności. – Najwięcej takich dokumentów złożyli przedsiębiorcy z oddziału ZUS w Zabrzu – 766 wniosków. To teren obejmujący m.in. takie miejscowości jak Gliwice, Knurów, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Bytom, Piekary Śląskie czy Pilchowice. Najmniej wniosków z naszego województwa wpłynęło do oddziału ZUS w Sosnowcu, który swoim zasięgiem obejmuje takie miasta jak Zawiercie, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Będzin czy Czeladź. Z tego terenu przedsiębiorcy złożyli 209 wniosków o odroczenie terminu płatności – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W pozostałych oddziałach ZUS w województwie śląskim statystyka zarejestrowanych wniosków o odroczenie terminu płatności:
- oddział w Bielsku-Białej (teren Podbeskidzia, tym m.in. okolice Żywca, Cieszyna, Skoczowa, Szczyrk, Wisła) – 295
- oddział ZUS w Chorzowie (który swoim zasięgiem obejmuje miasta Katowic, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Siemianowic i Chorzowa) – 433 wnioski.
- oddział ZUS w Częstochowie (m.in. Kłobuck, Lubliniec, Myszków, Koniecpol) – 388
- oddział ZUS w Rybniku (m.in. Mysłowice, Tychy, Pszczyna, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Racibórz) – 355.
Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.
Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
– Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wskazuje profesor.
Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.