W kwietniu pociągi do Tychów objazdem przez Ochojec i Murcki.

 


W dwa kwietniowe weekendy niektóre pociągi Kolei Śląskich pojadą nieużywaną w ruchu pasażerskim od ponad 20 lat trasą z Katowic-Ligoty do Tychów przez Ochojec. Ma to związek z planowymi pracami remontowymi na linii nr 139. Na taki sam objazd skierowany zostanie także jeden kurs PKP Intercity.
Podczas dwóch kwietniowych weekendów z pewnymi utrudnieniami będą musieli liczyć się pasażerowie korzystający z pociągów wyjeżdżających z Katowic w kierunku Tychów. Zarządca infrastruktury planuje bowiem przeprowadzenie prac utrzymaniowych, które wymuszą skierowanie części kursów na trasę objazdową. Większość pociągów pojedzie jednak trasą standardową, wprowadzone zostaną natomiast korekty godzin kursowania.

– W porozumieniu z przewoźnikami planujemy prace utrzymaniowe na linii nr 139 na odcinku Katowice-Ligota – Tychy – mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Roboty obejmą wymianę szyn, co umożliwi utrzymanie obecnych parametrów technicznych linii – tłumaczy. Naprawa jednego toru odbędzie się w dniach 18–19 kwietnia, a drugiego – w kolejny weekend, czyli 25 i 26 kwietnia.

– W tych dniach osiem pociągów Kolei Śląskich oraz jeden skład PKP Intercity pojadą linią nr 142 od Katowic-Ligoty do Tychów przez Katowice-Ochojec, Katowice-Murcki i Katowice-Kostuchnę – zapowiada nasza rozmówczyni. Zmiana przebiegu w większości przypadków nie wpłynie w sposób istotny na czas przejazdu. Pasażerowie kilku kursów będą jednak musieli liczyć się z wydłużonym postojem w Tychach.

Kwietniowy objazd będzie okazją do przejazdu linią kolejową nr 142 Katowice-Ligota – Tychy, która na co dzień nie jest używana w ruchu pasażerskim. Ma ona długość ok. 15 km i stanowi towarową alternatywę dla linii nr 139. Dawniej kursowały jednak tamtędy także pociągi osobowe. Ich ruch na odcinku od przystanku Katowice-Ochojec do stacji Tychy został zawieszony w 1994 r.

Ostatni rozkład jazdy zakładał skierowanie przez Ochojec i Murcki części pociągów z Katowic do Tychów-Miasta. Po zamknięciu przewozów w całej relacji utrzymywane były jednak kursy do Katowic-Ochojca. Zlikwidowano je w 1999 r.


Źródło : https://www.rynek-kolejowy.pl/