PIT z ZUS nie tylko dla emeryta.

 


Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę PIT-ów do świadczeniobiorców. Każdy, kto w ubiegłym roku choć raz pobrał świadczenie z ubezpieczeń społecznych otrzyma deklarację podatkową z ZUS. Przed 1 marca wszystkie będą wysłane.

Przypomnijmy, że deklaracje podatkowe otrzymują nie tylko emeryci i renciści, ale także osoby będące na zasiłku przedemerytalnym, zasiłku chorobowym, macierzyńskim, czy opiekuńczym, jak również osoby dostające rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4+). W zależności od tego, czy jesteśmy emerytem, czy też pobieraliśmy tzw. świadczenie krótkoterminowe, albo czy rozliczamy się sami bądź z małżonkiem, otrzymamy inny formularz.

I tak:

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację tę otrzymają również m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

– Przypominam, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2020 r. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.