Tychy w czołówce najbogatszych samorządów w Polsce.

 


Wśród miast na prawach powiatu Tychy zajęły 11. miejsce w Polsce i 3. w województwie śląskim w rankingu zamożności samorządów, przygotowanym przez Czasopismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności.

Jak mówią autorzy rankingu: „w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)”.

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany „podatek janosikowy” oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Tychy z wynikiem 4922,19 zł per capita na osobę wśród miast na prawach powiatu zajęły 11 miejsce (w ubiegłym roku miasto było na 13 pozycji). Zwycięzcą w tej kategorii jest Sopot. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły: Świnoujście, Płock, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Nowy Sącz, Ostrołęka, Gdynia, Krosno i Konin. Wśród miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Wrocławiem i Opolem, a wśród gmin wiejskich najlepszy podobnie jak przed rokiem okazał się Kleszczów przed Rewalem i gminą Rząśnia w woj. łódzkim.

– Cieszę się, że Tychy tak dobrze wypadły w rankingu i znalazły się w gronie najzamożniejszych miast. W tym roku budżet naszej gminy po raz pierwszy przekroczył miliard złotych – to dowód na to jak wiele inwestujemy, jak wiele robimy w naszym w mieście. Dobra kondycja finansowa jest bardzo istotna także z uwagi na coraz większe obciążenia finansowe nakładane przez władze centralne na samorządy. W tym kontekście niepokojący jest fakt, że w ostatniej dziesiątce rankingu wśród miast na prawach powiatu znalazło się aż dziesięć miast z naszego województwa –mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Prof. Paweł Swianiewicz – autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.


Źródło : http://umtychy.pl/