Petycja o utworzenie budek lęgowych dla jerzyków.

 


Na stronie Avaaz.com możemy podpisać się pod petycją skierowaną do tyskiego Urząd Miasta w sprawie utworzenia budek lęgowych dla jerzyków, które są naturalnym wrogiem komarów.

„W związku z plagą komarów, która powtarza się niemal corocznie, my mieszkańcy Tychów postulujemy budowę budek dla ptaków, które są naturalnymi wrogami tych dokuczliwych owadów. Budki powinny znaleźć się na każdym osiedlu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wylęgania się komarów: t.j. w pobliżu cieków i zbiorników wodnych, łąk, lasów itp.
Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę. W naszym klimacie znakomicie sprawdzają się w walce z dokuczliwymi komarami. W ciągu zaledwie doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów.
Jest to długoterminowa i bardzo rozsądna strategia walki z komarami zastępująca szkodliwe i kosztowne, a często mało skuteczne doraźne opryski chemiczne.
Budowa takich budek jest z pewnością najkorzystniejszym, i naturalnym przyrodniczo rozwiązaniem, które zastosowały już pilotażowo inne miasta – m.in. Warszawa.
Nie jest konieczne przy tym naśladowanie identycznych miejsc rozmieszczania budek – gdyż w tym zakresie można przyjąć własne rozwiązania (np. parki, drzewa itp.) tak aby ptaki czuły się bezpiecznie nie zanieczyszczając jednocześnie przestrzeni wielkomiejskiej (fasady bloku itp.)”

Petycję możesz podpisać TUTAJ