Estończyk i Chorwat nowymi wzmocnieniami tyskiego GKS-u.


Pierwszym nowym piłkarzem, który wzmocnił GKS Tychy przed startem sezonu 2019/20 jest obrońca Ken Kallaste. 30-letni Estończyk ostatnie sezony spędził w Lotto Ekstraklasie, a teraz jako wolny zawodnik związał się z Trójkolorowymi kontraktem obowiązującym do 30 czerwca 2020 roku, z możliwością przedłużenia o kolejne dwanaście miesięcy.

Urodzony w stolicy Estonii, Tallinie zawodnik swoją piłkarską karierę rozpoczynał w rodzimym Lelle SK. Później przez kilkanaście lat występował w estońskich zespołach, gdzie m.in. w 2012 roku będąc graczem JK Nõmme Kalju zdobył mistrzostwo swojego kraju. Łącznie w estońskiej ekstraklasie rozegrał blisko 300 meczów, w których zdobył 22 bramki i zanotował aż 40 asyst.

– To uniwersalny zawodnik, który może występować zarówno na swojej nominalnej pozycji lewego obrońcy, jak i wyżej, jako skrzydłowy. Ken jest ukształtowanym piłkarzem z reprezentacyjnym doświadczeniem. Momentami grał w niej właśnie na lewym skrzydle. To wszechstronny piłkarz, który ma na pewno jeszcze coś do udowodnienia – mówi Krzysztof Bizacki, dyrektor sportowy GKS Tychy.

W przerwie zimowej sezonu 2015/16 postanowił po raz pierwszy opuścić ojczyznę i związał się kontraktem z przedstawicielem Lotto Ekstraklasy, Górnikiem Zabrze. Po pół roku regularnej gry w zabrzańskiej drużynie, z początkiem nowych rozgrywek przeniósł się do Korony Kielce. Tam spędził ostatnie trzy lata, w trakcie których zdecydowanie powiększył swój dorobek w ekstraklasie. Dotychczas rozegrał na najwyższym poziomie 82 spotkania i zdobył w nich dwa gole.

Mierzący 182 centymetry piłkarz jest także etatowym reprezentantem swojego kraju. W estońskiej koszulce zadebiutował w 2012 roku przeciwko Omanowi, a do tej pory łącznie wystąpił w 41 meczach.

Metryczka:

Ken Kallaste
ur. 31.08.1988 r. w Tallinie (Estonia)
Wzrost / waga: 182 cm / 80 kg
Pozycja: Lewy obrońca
Kariera: Lelle SK, JK Tervis Pärnu, Valga FC Warrior, FC Flora Tallin, JK Tulevik Viljandi, JK Nõmme Kalju, Górnik Zabrze, Korona Kielce.


Roczny kontrakt, obowiązujący do 30 czerwca 2020 roku, z możliwością przedłużenia o kolejne dwanaście miesięcy podpisał z tyskim klubem pomocnik, Dario Krišto. Chorwat jest drugim nowym piłkarzem GKS pozyskanym przed sezonem 2019/20.

30-letni zawodnik występujący w środkowej linii pomocy urodził się na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, w mieście Tomislavgrad. Tam też rozpoczynał swoją piłkarską karierę, ale szybko przeniósł się do chorwackiego NK Inter Zaprešić, gdzie w 2007 roku zadebiutował na poziomie chorwackiej ekstraklasy. Na tym poziomie rozgrywkowym zaliczył 43 mecze, w których strzelił dwie bramki.

– Naszym celem w letnim okienku transferowym są wzmocnienia zarówno w formacji defensywnej, jak i ofensywnej. Potrzebujemy wartościowych zawodników, którzy wzmocnią konkurencję w zespole. Dario to doświadczony piłkarz, który dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi. Jestem przekonany, że zapewni nam dużo jakości w środku pola – mówi Krzysztof Bizacki, dyrektor sportowy GKS Tychy.

Po wyjeździe z ojczyzny mierzący 188 centymetrów piłkarz grał w bośniackim HŠK Zrinjskim Mostar, słowackiej FK DAC 1904 Dunajská Streda oraz czeskich MFK Frýdek-Místek i Fotbal Třinec. Sezon 2017/18 spędził w dwóch klubach.

Jesienią wrócił do chorwackiego drugoligowca, NK Dugopolje, będąc tam podstawowym graczem. Wiosną 2018 roku podpisał półtoraroczny kontrakt z trzecioligowym wówczas Widzewem Łódź i od razu stał się kluczową postacią tego zespołu. Rundę wiosenną zakończył z szesnastoma meczami na koncie, w których strzelił aż sześć goli, a łódzki zespół awansował do II ligi.

Minione rozgrywki Widzew zakończył na piątym miejscu w tabeli, a sam Krišto rozegrał 25 spotkań i zdobył w nich pięć bramek. Teraz – po tym, jak 30 czerwca wygaśnie jego kontrakt z drugoligowcem – trafia do GKS jako wolny zawodnik.

Metryczka:

Dario Krišto
ur. 05.03.1989 r. w Tomislavgradzie (Bośnia i Hercegowina) – obywatelstwo chorwackie
Wzrost / waga: 188 cm / 83 kg
Pozycja: Środkowy pomocnik
Kariera: NK Inter Zaprešić, NK Rudeš, HNK Zmaj, NK Omiš, HNK Šibenik, HŠK Zrinjski Mostar, NK Lučko, NK Dugopolje, FK DAC 1904 Dunajská Streda, MFK Frýdek-Místek, Fotbal Třinec, Widzew Łódź.Źródło : http://gkstychy.info/pilka/