Podsumowanie Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Tychach za rok 2018.

 


W ramach tyskiego Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w 2018 roku zrealizowano siedem bardzo ciekawych projektów, których pomysłodawcami są uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z inicjatywy uczniów powstała m.in. szkolna kawiarenka z punktem ksero, wertykalny ogród ze źródełkiem wody pitnej czy powołano do życia szkolne radio. Część konkursowa Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego został przeprowadzony w terminie od 10 września do 12 października 2018 r. Do udziału w konkursie zgłosiło się siedem z dziewięciu funkcjonujących w Tychach szkół ponadpodstawowych. W terminie od 11 września do 2 października zostały zorganizowane tzw. konkursy szkolne, w ramach których w poszczególnych szkołach w głosowaniu wyłoniono zadania reprezentujące szkoły w konkursie międzyszkolnym. Następnie Zespół ds. oceny zadań złożonych w ramach konkursu międzyszkolnego dokonał oceny formalnej oraz merytorycznej przyznając poszczególnym zadaniom stosowną liczbę punktów. Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta, ze względu na wysoki poziom projektów, każdej ze szkół biorących udział w konkursie przekazano po 10 000 zł na realizację zgłoszonych zadań.

Tab. Zadania zrealizowane w ramach Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego

L.P Autor projektu

 

Szkoła Zakres wykonanych zadań
1. Mikołaj Figlarski,

Brajan Sporys

 

Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka

 

Utworzenie szkolnej kawiarenki działającej pod egidą Spółdzielni Uczniowskiej. W ramach projektu zakupiono m.in. meble, lodówkę, ekspres do kawy, czajnik, ksero.
2. Aneta Machnio

 

I LO

im. Leona Kruczkowskiego

 

Urządzenie na terenie szkoły zielonego wertykalnego ogrodu oraz zainstalowanie źródełka z wodą pitną, jak również organizacja „Tygodnia zdrowego żywienia”, tj.: spotkanie uczniów z dietetykiem, z tyską drużyną footballu amerykańskiego Falcons, zorganizowanie mistrzostw szkoły w siatkówce.
3. Bartosz Strehlau, Julia Paluch, Wiktoria Bryła, Jakub Chłosta, Szymon Byczek

 

 

Zespół Szkół nr 2

 

Powołanie szkolnego radia – zakup głośników, wzmacniaczy, laptopa. Poprzez radiowęzeł ogłaszane są m.in. komunikaty dotyczące ważnych wydarzeń szkolnych oraz inicjatyw przeznaczonych dla młodzieży. Funkcjonowanie szkolnego radia umożliwia uczniom atrakcyjne spędzanie szkolnych przerw. Dzięki pracy w radiu młodzież może rozwijać swoje pasje i zdobywać cenne doświadczenie.
4. Patryk Stepaniuk

 

 

Zespół Szkół nr 4

im. Janusza Groszkowskiego

 

Dokończenie modernizacji szkolnej auli i jej przystosowanie do realizacji przez młodzież wydarzeń o charakterze okolicznościowym, kulturalnym oraz naukowym poprzez modernizację nagłośnienia (zakup cyfrowego miksera) oraz stworzenie oświetlenia scenicznego. Dzięki modernizacji auli uczniowie mogą realizować ambitne projekty, rozwijać różnego rodzaju umiejętności, m. in. w szkole powstał drugi zespół muzyczny.
5. Sandra Świeczak

 

 

II LO

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Cypriana Kamila Norwida

 

W ramach zadania zakupiono materace, ławki, piłki do siatkówki, koszykówki, rakiety do tenisa ziemnego oraz stołowego, tablicę wyników. Dzięki sportowemu sprzętowi zorganizowano Mikołajkowy Turniej Siatkówki, planowane są kolejne zawody z udziałem klas ósmych podstawówki w ramach integracji i promocji Szkoły.
6. Julia Szubert

 

 

Zespół Szkół nr 7

 

Wykonanie w szkole trzynastu podwójnych szafek dla uczniów. Zakupione szafki mają po 6 paneli dla 2 uczniów każdy. Daje to możliwość skorzystania z szafek 156 uczniów.

 

 

7. Katarzyna Szczepańska, Wiktoria Pawełczyk III LO

im. Stanisława Wyspiańskiego

Wystawienie w szkole spektaklu teatralnego pn. „Pan Tadeusz” Teatru Fabryka Kultury oraz organizacja warsztatów teatralnych z aktorami, twórcami i muzykami w wyniku których uczniowie nagrali profesjonalny teledysk pt. „Litwa” z tekstem A. Mickiewicza.


Źródło : https://razemtychy.pl/