Alternatywny TopOFFFestival w Teatrze Małym w kwietniu 2019.

 


Sześć spektakli konkursowych, pokaz mistrzowski i jedno premierowe przedstawienie w siedmiu różnych odsłonach. W poniedziałek 8 kwietnia rusza trzecia edycja TopOFFFestuvalu. Laureatów poznamy 13 kwietnia. Bilety po 10 i 20 zł.

Jak być kochaną? Czy można mówić o różach kiedy za oknem wybuchają bomby? Jak na naszą psychikę wpływa wielki wybuch? Co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Dlaczego kultura Zachodu nie wskazuje pozareligijnych ścieżek rozwoju duchowego? Co wybrać: bierność czy aktywność? Jak widać twórcy zaproszeni do Tychów nie boją się stawiać ważnych pytań. Czy jednak pomogą nam na nie znaleźć odpowiedzi?

TopOFFFestival to nie tylko spektakle konkursowe i mistrzowskie, to także okazja do odkrycia niezwykłej premiery. Zobaczymy Siedem kresek (||||||) według koncepcji Ewy Rysovej – spektakl, który sam odmierza czas, a przez siedem wieczorów każdorazowo koncentruje się na innej postaci. Kolejny dzień, kolejna prezentacja to zarówno premiera, jak i ostatni pokaz, a skoro jest to też zawsze „zielony spektakl”, to wolno w nim zmieniać tekst i znaczenia sytuacji, żartować z partnerów, mrugać okiem do widzów. Spektakl będzie wystawiany codziennie od 8 do 13 kwietnia. Za każdym razem inaczej.

Celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i artystycznej rywalizacji dla absolutnej czołówki ruchu teatrów alternatywnych – takie zadanie postawili przed sobą Dorota Pociask-Frącek, dyrektor organizacyjny i Łukasz Drewniak, dyrektor programowy festiwalu. Dzięki ich staraniom tyski festiwal szybko zyskał sobie uznanie.

Konkursowe zmagania ruszają w środę 10 kwietnia, kiedy to, o godzinie 17.00, na deskach Teatru Małego zaprezentuje się Teatr Kana ze spektaklem „Gęstość zaludnienia”, w którym twórcy badają kondycję człowieka przygniecionego ciężarem swojej własnej przeszłości. Dwie godziny później, w Muzeum tyskich Browarów Książęcych, Rafał Szumski pomoże nam poszukać odpowiedzi na pytanie „Jak być kochaną?”.

W czwartek 11 kwietnia teatr Sztuka Nowa zaprosi nas na „Krym”. Jak zapowiadają twórcy: – W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie anektowany. W tym spektaklu słowo Krym nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją.

Tego samego dnia zobaczymy także sztukę przygotowaną przez Stowarzyszenie Twórców „4 wymiary to dla nas za mało” zatytułowane „Malina”. Punkt wyjścia do projektu stanowił życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce.

Konkursowe pokazy zakończą się w piątek. O godzinie 17.00 w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych zobaczymy „Fausta” Teatru Przedmieście. Nie jest to klasyczna adaptacja tekstu, ale inscenizacja wzbogacona o fragmenty dramatu „Tragiczne dzieje doktora Fausta” Christophera Marlowe’a. Co stanie się z naszą duszą, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką mamy na ziem? – to jedno z pytań, które stawiają twórcy przedstawienia. Na koniec tej części festiwalu zobaczymy „Halo?” Studia Kokyu. W tym przedstawieniu nie zobaczymy ani bogatej scenografii, ani nowych technologii. Sercem i jedynym medium tego teatru jest aktor ze swoimi umiejętnościami. Halo? to pytanie o pamięć, odpowiedzialność za znajomość historii i tworzenie przyszłości.

Laureatów festiwalu poznamy w sobotę 13 kwietnia, po zakończeniu spektaklu w koprodukcji Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa „Hannah Arendt: Ucieczka”. Spektakl jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin – każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią.

Jurorzy konkursu przyznają 6 nagród. Nagroda główna to 10.000 zł, jest jeszcze pięć nagród indywidualnych, każda o wartości 2.000 zł. Dodatkową nagrodę przyznaje także publiczność. Twórca, wyróżniony przez widzów otrzyma 5.000 zł.

Szczegółowe informacje: topofffestival.euŹródło : http://www.e-teatr.pl/