Sezon 4.6 – luty w Mediatece.

 


01.02 | godz. 19:00

AUKSO PLAYS FILM MUSIC: BARTOSZ CHAJDECKI

Z wyróżnieniem ukończył krakowską Akademię Muzyczną, składając pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej. Wszystko, co później robił było jej obroną w praktyce – muzyka Bartosza Chajdeckiego doskonale uzupełnia świat przedstawiony na ekranie, ale jest na tyle frapująca i dojrzała, że robi wrażenie również bez obrazu. Jego pierwsze poważne zlecenie to praca przy serialu „Czas honoru”, którą dostał wygrywając konkurs. Spisał się znakomicie – by wspomnieć choćby dwukrotną nominację za ten soundtrack do nagrody IMFCA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles – więc posypały się zlecenia. Kompozytor robił wszystko, by nie dać się zamknąć w szufladce autora zdolnego, ale jednowymiarowego. Wystarczy porównać ścieżki dźwiękowe do „Czasu honoru”, „Bogów” czy serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, by przekonać się, jak bardzo mu się udało.dz. 19:00

ŻYWIOŁAK | LOOPUS DUO | KIRSZENBAUM

Łatwiej wymienić gatunki muzyczne, których na pewno na tym koncercie nie usłyszymy, niż wyliczyć te, którymi żonglują trzy anonsowane formacje – choć wszystkie w jakiś sposób odwołują się do muzyki źródeł. Żywiołak potrafi zestawić metalowy ciężar z folkową melodyką, doprawiając to wszystko groteską i humorem. Powiedzieć, że słyną z porywających koncertów, to nic nie powiedzieć. Loopus Duo jest projektem Roberta Jaworskiego, lidera Żywiołaka z Sebastianem Madejskim, wokalistą Beltaine Improved, ambasadorów alt-folkowej melancholii – razem brną w trans i surrealizm. Kirszenbaum to z kolei postfolkowy duet z Krakowa, który chwali się, że jest niczym „Wyspiański na mefedronie”. Nie dociekając zbyt natrętnie, co to może znaczyć, możemy być pewni, że zestawienie tak różnych i zarazem śmiałych wizji na jednej scenie gwarantuje niezapomniany wieczór.

16.02 | godz. 19:00

KUBA WIĘCEK

Saksofonista z Rybnika, który swoją muzyką toruje drogi do wielu światów. Kształcił się w Polsce i na prestiżowym Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze, przyznaje się do wpływów klasycznych, jazzowych, ale i fascynacji muzyką alternatywną, Brianem Eno czy Flying Lotusem. Jego „Another Raindrop” (2017) to pierwszy debiut płytowy w kultowej serii Polish Jazz po blisko 30 latach przerwy.W Tychach zagra solo, z elektronicznym podkładem. Ta formuła zrodziła się w wyniku podróży Więcka do Kraju Kwitnącej Wiśni. W Tokio poznał Seigena Ono, japońskiego producenta, który współpracował m.in. z Ryuichi Sakamoto i Alva Noto, ale też Keithem Jarrettem czy Milesem Davisem. Seigen zaproponował Kubie asystę przy solowym albumie i kilka dni później taka płyta powstała. Ukaże się w 2019 roku, póki co tylko w Japonii, a my będziemy świadkami koncertowego echa tego spotkania.

23.02 | godz. 11:00

AKCJA! ANIMACJA

W zeszłym sezonie rozmawialiśmy już trochę o muzyce w filmie, ale to temat rzeka. Tym razem wspólnie z Agatą Hofelmajer-Roś, edukatorką i animatorką kultury działającą w ramach Fundacji dla Filmu i Fotografii, skupimy się na muzyce i dźwięku w animacjach. Wytwórnie takie jak Disney, Pixar czy DreamWorks są wam już dobrze znane, piosenk i isoundtracki potraficie zaśpiewać czy zanucić, dlatego chcemy żebyście poznali innych twórców i ich wrażliwość. Poznamy animację abstrakcyjną Franciszki i Stefana Themersonów, próbującą pokazać dźwięk i animacje eksperymentalne. Pokażemy wam jak dźwięk może być zapisany na taśmie filmowej i za pomocą czego taki dźwięk można odtworzyć.

***

BILETY dostępne w punktach sprzedaży Ticketmaster na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym ticketmaster.pl.

Cykle AUKSO MODERN, POLISH SOUNDS i NEXT WAVE: 30 PLN normalny / 20 PLN ulgowy.

Warsztaty AUKSO4KIDS: 20 PLN dla dziecka z opiekunem.