Za tydzień Wybory Samorządowe 2018.

 

 


21 października wybierzemy nowych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów i do sejmiku województwa, a także nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów. Będą to wybory pod wieloma względami inne od tych, które odbyły się cztery lata temu.

Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat. Inna to wprowadzenie limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Przy czym obostrzenie to obowiązuje od teraz, więc samorządowcy piastujący te stanowiska nawet od kilkunastu lat, nie są wyłączeni z walki o reelekcję.

Kolejną nowością tegorocznych wyborów jest wprowadzenie dwóch obwodowych komisji wyborczych.

Pierwsza – ds. przeprowadzenia głosowania – będzie odpowiadała między innymi za przygotowanie lokalu wyborczego, za otwarcie go w dniu głosowania o godz. 7 oraz za wydawanie kart do głosowania po uprzedniej weryfikacji, czy dana osoba jest do głosowania uprawniona.

Druga komisja – ds. ustalenia wyników głosowania – pojawi się w lokalu wyborczym po jego zamknięciu o godz. 21. To członkowie tej komisji będą odpowiadać za przeliczenie oddanych głosów oraz za wskazanie wyników głosowania w danym obwodzie. Wcześniej wszystkie te obowiązki spoczywały na jednej obwodowej komisji wyborczej.

Zmieniła się też definicja znaku „X”, który należy zamieścić w kratkach przy nazwiskach osób, na które można oddać swój głos. – Wcześniej były to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Teraz są to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki – wyjaśnia Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy.

W praktyce oznacza to, że w kratce nadal można zrobić znak „X”, czyli dwie przecinające się linie, ale można też takich linii wpisać do kratki więcej. Ważne, by znajdowały się one w jej wnętrzu i się przecinały.

Zastanawiasz się, dlaczego warto głosować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze. Najważniejsze urzędy od lat obsadzają ci sami ludzie, ale w regionie nic się nie zmienia? Pieniądze gminy czy powiatu idą na nietrafione czy niepotrzebne inwestycje, podczas gdy palących problemów mieszkańców jest coraz więcej? Z zazdrością patrzysz na medialne doniesienia o miejscowościach, w których dzieci i młodzież mogą za darmo jeździć komunikacją miejską, bo u ciebie drogie bilety obowiązują wszystkich, a sam transport publiczny pozostawia wiele do życzenia?


Obwody i granice w wyborach samorządowych 2018 w Tychach.

Kandydaci na Prezydenta Miasta Tychy.