Nowe oświetlenie wertykalne i azyle na tyskich ulicach.

 


Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu, ale także w rejonie dojścia do niego. To główne zalety oświetlenia wertykalnego, które pojawi się na kilku tyskich ulicach. Powstaną także nowe azyle, dzięki którym ruch samochodowy zostanie spowolniony, a pieszy będzie miał możliwość przejścia przez ulicę „na dwa razy”.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z wyłonioną w drodze przetargu firmą ARSEM z Katowic na remonty dróg, które maja przynieść poprawę bezpieczeństwa ruchu. Głównie chodzi o bezpieczeństwo pieszych.

Argumentem, jaki najczęściej pojawia się, jako usprawiedliwienie wypadku jest zła widoczność. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, i by to poczucie zwiększyć w mieście ruszy montaż oświetlenia wertykalnego.Oświetlenia wertykalne są bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, że zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są lepiej widoczne. Istotą rozwiązania jest uzyskanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem – czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne.Do połowy sierpnia oświetlenie wertykalne powinno pojawić się na czterech tyskich przejściach dla pieszych: przy ul. Mikołowskiej (rejon ul. Fiołków i ul. Wschodniej), Jaśkowickiej (wraz z przebudową peronu autobusowego), a także na dwóch przejściach przez ul. Edukacji. Prace te połączone będą z montażem azyli drogowych.

Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę „na dwa razy”. Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie, czy niebezpieczne sytuacje na drodze. Azyle zamontowane zostaną na lokalizacjach, gdzie zastosowane zostanie oświetlenie wertykalne oraz na ul. Budowlanych (rejon stacji benzynowej Shell oraz przy Urzędzie Pracy), Mikołowskiej (przy budynku 225) i Wyszyńskiego (rejon skrzyżowania z Edukacji). Zostanie także przebudowane przejście i fragment chodnika przy ul. Dmowskiego (rejon ul. Ustronnej), a na al. Jana Pawła II powstanie wyspa kanalizująca.Aktualnie trwa opracowywanie projektów tymczasowej organizacji ruchu, jaka będzie obowiązywała na czas prac. Wiadomo jednak, że roboty będą powodowały miejscowe utrudnienia. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków.Całość prac powinna zakończyć się w drugiej połowie sierpnia, a wartość umowy podpisanej z wykonawca to blisko 700 tys. zł.


Źródło : http://mzuim.tychy.pl/