Tyskie centrum handlowe zamieniło się w… centrum nauki.

 


Tego jeszcze nie było! Niecodzienna wystawa, stworzona przez specjalistów, którzy współtworzyli m.in. warszawskie Centrum Nauki Kopernik, stanęła właśnie w galerii Gemini Park Tychy. Można na niej dowiedzieć się np. jak rozmawiają ze sobą… wieloryby oraz jak działają satelity. Wystawa, składająca się z 11 interaktywnych stanowisk, czynna jest aż do 11 sierpnia.

Zdradzą tajemnice komunikacji

Rurofon mierzący prędkość dźwięku, maszyna do nadawania Morse’m, urządzenie dzięki którym można zrobić sobie selfie z własnym… głosem, a nawet szpiegowskie podsłuchy znalazły się na interaktywnej wystawie tłumaczącej różne sposoby komunikacji, która właśnie stanęła w Gemini Park Tychy.

Ekspozycja po raz pierwszy zawitała na Śląsk. – To wystawa, która pokazuje historię komunikacji na przestrzeni tysiącleci i różne jej formy, zarówno te współczesne,  angażujące najnowszą technologię cyfrową, jak również bardzo proste, oparte np. na sygnałach dźwiękowych mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.                                                 

 – Ekspozycja prezentuje z jednej strony dokonania technologiczne człowieka, które umożliwiły m.in. rozmowę przez ocean, z drugiej chęć do bycia ze sobą w stałym kontakcie, jaka nam towarzyszyła od wieków. Robi to jednak w sposób przystępny, w formie angażującej zabawy – dodaje.

11 interaktywnych eksponatów

I rzeczywiście, odwiedzając wystawę można zobaczyć m.in. jak fala dźwiękowa biegnie w powietrzu, w jaki sposób przy pomocy zwierciadeł przekazać głos czy jak używając bębna rozmawiali są sobą przed wiekami mieszkańcy Azji, Oceanii i Afryki.

Z kolei dzięki specjalnym przyrządom można m.in. zobaczyć swój głos na specjalnym monitorze, wysłać  internetowy sygnał testowy i obserwować  jego wędrówkę po świecie, a także porozmawiać ze sobą za pomocą wklęsłych zwierciadeł lub sztucznego satelity.

Na wystawie nie zabrakło także eksponatów pokazujących prawa fizyki rządzące komunikacją oraz eksponatów objaśniających zasady działania np. telefonu, satelity, światłowodu czy internetu. Gratką jest też m.in. możliwość poczucia ultradźwięków i infradźwięków przy użyciu własnych zmysłów, w taki sam sposób jak robią to np. wieloryby.

Cała wystawa jest interaktywna. Oznacza to, że przychodząc na nią można wziąć udział w eksperymentach, a tym samym lepiej zrozumieć, w jakiś sposób ludzie komunikowali się na przestrzeni stuleci. Na wystawie zgromadziliśmy zarówno eksponaty tłumaczące nowoczesną komunikację internetową czy komórkową, jak również przyrządy pokazujące, jak komunikowano się w czasach sprzed technologicznej rewolucji. Jest też kilka ciekawostek np. proste urządzenie umożliwiające podsłuchiwanie sąsiadów – dodaje.

Wystawa dla każdego

Ciekawostką jest także to, że za stworzenie eksponatów odpowiadają specjaliści, którzy współtworzyli  popularne wystawy dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale także dla Centrum Nauki Hewelianum w Gdańsku czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

Wystawa jednocześnie  bawi i edukuje, zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Każdy z jej eksponatów to osobny temat, osobna zabawa, pozwalająca odkryć tajemnice komunikacji oraz osiągnięcia ludzkości w tym zakresie.  To dziś np. jedyne miejsce na Śląsku, w którym można przez chwilę słyszeć jak wieloryb lub zobaczyć własny głos – mówi Zawodzińska.

Ekspozycja otwarta jest dla każdego, a wstęp na nią jest bezpłatny. Mogą w niej uczestniczyć zarówno rodziny, jak również grupy szkolne i przedszkolne. Organizatorzy otwarci są także na organizację tutaj półkolonii. – Wystawę można odwiedzić z rodziną, ale także w większej grupie. Jej powierzchnia i liczba eksponatów pozwala na przyjęcie bardzo licznych grup, które mogą tutaj spędzić wiele godzin – przekonuje przedstawicielka Gemini Park.