Oświetlenie wertykalne na tyskich przejściach dla pieszych.

 


Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu oraz także w rejonie dojścia do niego – to główne zalety oświetlenia wertykalnego, które jest montowane w Tychach.

Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w 4 miejscach, w tym roku planowane jest wykonanie 10 kolejnych oświetleń wertykalnych na tyskich przejściach dla pieszych.

Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom. To właśnie ten argument – zła widoczność – jest najczęściej podawany jako usprawiedliwienie wypadku. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, dlatego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście m.in. inżynierowie ruchu analizują różne rozwiązania, by to poczucie bezpieczeństwa zwiększyć.

– Oświetlenia wertykalne stanowią bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, iż zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są doświetlone tzw. lampą wertykalną. Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem – czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie – mówi Artur Kruczek – naczelnik Wydziału Komunikacji  UM Tychy.

W ubiegłym roku zamontowano w Tychach dwa takie oświetlenia na ul. Dmowskiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Nałkowską) oraz po jednym na ulicy Armii Krajowej (w rejonie pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Turkusową i Tołstoja) i Sikorskiego (w rejonie hotelu „Piramida”).

W tym roku miasto planuje wykonać kolejne. W sumie w 10 punktach miasta: na przejściu przez ul. Oświęcimską – rejon skrzyżowania z ul. Jaskrów, przejściu przez ul. Katowicką – rejon skrzyżowania z Czułowską, przejściu przez ul. Katowicką – rejon Papierni, przejściu przez ul. Sikorskiego – rejon skrzyżowania ul. Tischnera – przejściu przy kościele, przejściu przez ul. Żwakowską, przejściu przez ul. Edukacji – przejście pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Elfów a parkiem, przejściu przez ul. Edukacji – rejon skrzyżowania z ul. Elfów, przejściu przez ul. Stoczniowców – rejon skrzyżowania z ul. Kurpińskiego, przejściu przez ul. Wyszyńskiego na wysokości supermarketu Stokrotka oraz przejściu przez ul. Mikołowską – rejon skrzyżowania z ul. Wschodnią.

Koszty wykonania oświetlenia wertykalnego waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przykładowo rozbudowane oświetlenie na ul. Dmowskiego kosztowało ok. 65 tys., a na Armii Krajowej – 15 tys. złotych.

W roku 2017 na terenie miasta Tychy odnotowano 1389 zdarzeń drogowych, w tym 1340 kolizji, 49 wypadków drogowych, z czego 21 z udziałem osób pieszych, co stanowi 42,9% wszystkich wypadków drogowych. Sprawcami wypadków z udziałem pieszych w 90,5 % byli kierujący pojazdami.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są: nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 32,65%, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 22,45%, nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, cofanie, skręcanie 16,33% oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 10,20%.


Źródło : http://umtychy.pl/