IX Tyski Festiwal Monodramu w Tychach.

 


TYSKI FESTIWAL MONODRAMU MOTYF 14-18.03.2018

Program:

14.03.2018 // 18:30

„Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – spektakl w wyk. Ewy Błaszczyk

(Bilety: 50 zł, Teatr Mały, ul. Hlonda 1, Tychy)

15.03.2018

14:30 Krystyna Trybuła „Gołębiarka”

15:30 Michał Felczak „Stopklatka”

16:00 Anna Piróg „Ja szczur”

(Wstęp wolny, MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy)

18:00 „Calineczka” spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek w wyk. Anny Kramarczyk

(Bilety: 11 zł, Klub „Wilkowyje” MCK, ul. Szkolna 94, Tychy)

20:00 Sandra Braksator „Mikrodramaty”

(Wstęp wolny, MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy)

16.03.2018

14:30 Szymon Szczęch „bLuMqu”

15:20 Anna Maksym „Aparat, który dała mi matka”

16:30 Piotr Józef Adamczyk „Moskwa Pietuszki”

(Wstęp wolny, MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy)

19:00 Foto Motyw – wernisaż wystawy fotografii teatralnej Agnieszki Seidel-Kożuch

19:30 Spotkanie autorskie z Wojciechem Pszoniakiem

(Wstęp wolny, Galeria StrefArt, ul. Fabryczna 2, Tychy)

17.03.2018

14:15 Magdalena Kotwica „Ćwierkają wróbelki”

15:00 Bartosz Cwaliński „Sz.”

15:50 Marta Pohrebny „Rozmaryn”

17:15 Wojciech Kowalski „Homosowieticus” …

18:30 Jerzy Kałduś „Kaziuk Kirelejson”

19:45 Aleksandra Kugacz „Być u siebie”

(Wstęp wolny, MCK, ul. Bohaterów Warszawy 26, Tychy)

18.03.2018

18:00 Gala Finałowa

„Belfer” – spektakl mistrzowski w wyk. Wojciecha Pszoniaka

(Bilety: 50 zł, Teatr Mały, ul. Hlonda 1, Tychy)


Mistrz Ireneusz Krosny „Mowa Ciała” // 14.03.2018 godz. 18:00 // Klub Urbanowice

MOWA CIAŁA to najnowsza i zdecydowanie najbardziej oryginalna premiera w dorobku Ireneusza Krosnego. Program składa się z dwóch zupełnie odmiennych części. Oprócz jak zwykle gwarantowanej zabawy za sprawą zupełnie nowych scenek pantomimicznych, mamy również okazję poznać różne tajniki mima – jak to się dzieje, że ktoś chodzi w miejscu, dlaczego widzimy przedmioty, których tak naprawdę nie ma itd. Poza tym możemy się sporo dowiedzieć o tym, co mówią nasze własne ciała w codziennym życiu (a nawet jak pozytywnie wpłynąć przez ciało na własne samopoczucie).

Ireneusz Krosny- polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. Posiada oryginalny, własny styl. Podczas spektakli nie stosuje makijażu, występuje w czarnym trykocie, w otoczeniu ubogiej scenografii. Treść jego autorskich etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, z elementami abstrakcji i absurdu, zwykle są one zakończone zaskakującą pointą i przesłaniem.

Ireneusz Krosny „Mowa Ciała”

14.03.2018 godz. 18:00

Klub Urbanowice MCK

ul. Przejazdowa 8

Rezerwacja: 726 261 375

Zapraszamy młodzież i dorosłych

Wstęp wolny!


Ewa Błaszczyk w monodramie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” // 14.03.2018 godz. 18:30 // Inauguracja Festiwalu  MOTYF

Monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wyk. Ewy Błaszczyk, otworzy tegoroczną edycję festiwalu. Spektakl, którego premiera odbyła się z końcem 2017 roku, otrzymał wiele pozytywnych recenzji.
Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.

Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty „Listu do nienarodzonego dziecka”. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

22 listopada w Teatrze Studio odbyła się uroczysta premiera książki Remigiusza Grzeli PODWÓJNE ŻYCIE REPORTERKI. FALLACI. TORAŃSKA W spotkaniu wzięli udział m.in: Remigiusz Grzela i Edoardo Perazzi – siostrzeniec i jedyny spadkobierca Oriany Fallaci.
OBSADA Ewa Błaszczyk
TEKST Remigiusz Grzela
KONCEPCJA INSCENIZACYJNA Zbigniew Brzoza
REŻYSERIA ŚWIATŁA Dariusz Zabiegałowski
MUZYKA Jacek Grudzień
PROJEKCJE Anna Zuzanna Błaszczyk
INSPICJENTKA Maria Lejman-Kasz
KIEROWNIK PRODUKCJI Justyna Pankiewicz
PREMIERA 24 listopada 2017, Teatr Studio

Ewa Błaszczyk w monodramie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” // Inauguracja Festiwalu MOTYF

14.03.2018 godz. 18:30 

Teatr Mały 

ul. Hlonda 1

Bilety: 50 zł do nabycia w kasie teatru i biletyna.pl 


Wernisaż wystawy fotografii teatralnej „FOTO MOTYW” Agnieszki Seidel-Kożuch i spotkanie autorskie z Wojciechem Pszoniakiem // 16.03.2018 godz. 19:00 // Festiwal MOTYF

W ramach XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF serdecznie zapraszamy 16 marca do galerii StrefArt na wieczór inspiracji fotograficznej i teatralnej pt.: „FOTO MOTYW”

? Wernisaż wystawy fotografii teatralnej „FOTO MOTYW” Agnieszki Seidel-Kożuch
? Spotkanie autorskie z Wojciechem Pszoniakiem


Agnieszka Seidel-Kożuch
absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także Śląskiej Wyższej Szkoły Informatycznej w Chorzowie, ze specjalizacją projektowanie graficzne. Swój czas poświęca fotografii artystycznej i reportażowej (głównie fotografia teatralna i koncertowa). Od stycznia 2018 jest aktywnym członkiem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jej prace zostały docenione na konkursach krajowych m.in. Masterclass Forum Fotografii Teatralnej w Katowicach (2015 r. i 2016 r.), 3 i 4 edycji Festiwalu Nowej Scenografii, które zakończyły się wystawą fotografii w Muzeum Śląskim w Katowicach. W 2017 r. zakwalifikowała się do wystawy Tychy Press Photo cyklem zdjęć „Po(d)wieszona” z reportażu wykonanego w Bielsku-Białej. W 2017 roku zdobyła Grand Prix w konkursie Sandmix za zdjęcie z cyklu „11:41” z reportażu zrealizowanego w Budapeszcie.

Najbliższa wystawa Agnieszki pt. „Foto MOTYW” jest zbiorem fotografii wykonanych na próbach i spektaklach teatralnych m.in. Teatru A Part, Teatru T.C.R., Teatru Barakah a przede wszystkim fotografii z dwóch edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF. Na zdjęciach zobaczymy m.in. Jerzy Stuhr, Bronisława Wrocławskiego i prof. Annę Kramarczyk.

Wojciech Pszoniak
jeden z najbardziej niezwykłych talentów aktorskich. Debiutował w 1968 roku w „Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowanej przez Konrada Swinarskiego.

Lata 70. to Pszoniak zarówno wybitny aktor teatralny, z rolami tak ważnych, jak choćby w „Locie nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Powszechnym, jak i niezwykły aktor filmowy. Najbardziej znane filmy z jego udziałem z tego czasu to między innymi: „Wesele”, „Piłat i inni”, „Ziemia obiecana”. Międzynarodową karierę filmową rozpoczął rolami w „Blaszanym bębenku” Volkera Schlöndorffa i „Dantonie” Andrzeja Wajdy.

Od 1982 roku Wojciech Pszoniak mieszka w Paryżu, grając i w teatrze i w filmie. Jego najważniejsze osiągnięcia to „Ubu Król” w reżyserii R. Topora, „Sklep na rogu ulicy” w Teatrze Montparnasse oraz „Pracownia krawiecka” w Teatrze Hérbetot. W latach 90. Wojciech Pszoniak coraz częściej zaczął pojawiać się w Polsce, wzbudzając paroksyzmy śmiechu w „Kolacji dla głupca” lub prawdziwe wzruszenie w „Pracowni krawieckiej”.

Od lat jego kunszt docenia krytyka i publiczność teatralna Polski, Anglii, Francji oraz wszyscy kinomani, którzy zetknęli się z filmami
z jego udziałem.

Wernisaż wystawy fotografii teatralnej „FOTO MOTYW” Agnieszki Seidel-Kożuch i spotkanie autorskie z Wojciechem Pszoniakiem

16.03.2018 godz.19:00

Galeria StrefArt
ul. Fabryczna 2
Wstęp wolny!


Wojciech Pszoniak w monodramie „Belfer” // 18.03.2018 godz. 18:00 // Gala Finałowa Festiwalu MOTYF 

Sztuka Belfer autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu… Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka pokazywana już była w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń. Premierowe przedstawienie odbyło się w jesienią 2004 roku. W rolę tytułowego belfra wcielił się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Wojciech Pszoniak.
„Fundamentalnie człowiek uczy się w dwóch miejscach: w domu i szkole. Mój monodram mówi o tym, jak kształtują się relacje między mentorem a uczniem oraz o degradacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej” – mówił Pszoniak w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Monodram Wojciecha Pszoniaka
Reżyseria Michał Kwieciński

Wojciech Pszoniak w monodramie „Belfer”

18.03.2018 godz. 18:00 

Teatr Mały

ul. Hlonda 1

Bilety: 50 zł do nabycia w kasie teatru i biletyna.pl 


Warsztaty chemiczne dla dzieci z ChemicalAl World w Klubie Urbanowice MCK // 21.03.2018 godz. 17:00 


Serdecznie zapraszamy na pełen doświadczeń chemiczny start z ChemicAl World. Najmłodsi zamieniają się w prawdziwych chemików – w fartuszku, okularach i z probówką w ręce. Aby rozbudzić w dzieciach chęć odkrywania świata oraz ich zdolności manualne, na naszych warsztatach każdy z Młodych Chemików otrzymuje swój zestaw szkła laboratoryjnego. Wspólnie wykonujemy proste i bezpieczne doświadczenia, które zarazem bawią i uczą.

Warsztaty bezpłatne! Serdecznie zapraszamy dzieci od 5 roku życia.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: tel. 726 261 375

Warsztaty chemiczne dla dzieci z ChemicalAl World 

21.03.2018  godz. 17:00 

Klub Urbanowice MCK

ul. Przejazdowa 8

Wstęp wolny

Rezerwacja: tel. 726 261 375