Falcons Tychy w nowej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

 


20 klubów podzielonych na dwie dywizje weźmie udział w inauguracyjnym sezonie Ligi Futbolu Amerykańskiego. Do rozłamu w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego doszło na przełomie października i listopada. Wtedy było już jasne, że Panthers Wrocław oraz cztery inne kluby (Seahawks Gdynia, Lowlanders Białystok, Tychy Falcons i Warsaw Sharks) postanowiły odejść z Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego i założyć nowe rozgrywki. Weźmie w nich udział w sumie 20 drużyn.

Początkowo nowe rozgrywki miały nazywać się Estraklasa Futbolu Amerykańskiego, ale ostatecznie włodarze zdecydowali się zmienić nazwę na Ligę Futbolu Amerykańskiego.

Pod koniec listopada w Gliwicach, odbyło się zebranie drużyn, które zdecydowały się odejść z PLFA. Pojawili się na nim przedstawiciele 40 drużyn reprezentujących 31 klubów z całej Polski i złożyli oni podpis pod oficjalną rezygnacją ze współpracy z dotychczasowym organizatorem rozgrywek, Stowarzyszeniem PZFA. Tymczasem na kolejnym zebraniu, 10 grudnia w Łodzi, kluby powołały Polski Związek Sportowy Futbolu Amerykańskiego.

Sezon 2017 będzie historycznym, pierwszym dla Ligi Futbolu Amerykańskiego. Zostanie ona podzielona na dwa poziomy – LFA1 i LFA2, które z kolei rozbite zostaną jeszcze na kilka grup.

Ligi są otwarte, jest system spadków i awansów, a więc z fazy play-off LFA1 można awansować do LFA2. W drugiej lidze łącznie zagra osiem zespołów, a w pierwszej dwanaście.

Podział dywizji i grup w Lidze Futbolu Amerykańskiego:

LFA1.

  • Grupa A: Panthers Wrocław, Seahawks Gdynia, Primacol Lowlanders Białystok, Tychy Falcons.
  • Grupa B: Warsaw Sharks, AZS UWM Olsztyn Lakers, Rhinos Wyszków, Angels Toruń.
  • Grupa C: Kraków Football Kings, Silesia Rebels, Wilki Łódzkie, Patrioci Poznań.

LFA2.

  • Grupa A: Green Ducks Radom, Tytani Lublin, Rzeszów Rockets, Silvers Olkusz.
  • Grupa B: Wataha Zielona Góra, Bielawa Owls, Towers Opole, Rybnik Thunders.


Źródło : http://www.echodnia.eu/