Trzy hybrydowe radiowozy dla tyskiej policji.

 


34 radiowozy z napędem hybrydowym trafią do komisariatów policji w całym województwie śląskim. Napędzane podwójnym silnikiem toyoty kupiono ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu policji.

Przekazanie nowych radiowozów, które zasilą flotę śląskiej policji, odbyło się dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W uroczystości uczestniczyli marszałek województwa Wojciech Saługa, komendant wojewódzki policji Krzysztof Justyński i Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Te radiowozy to dowód, że potrafimy się porozumieć, różne jednostki samorządu i nie tylko potrafią współdziałać na rzecz dobra ogółu. Niech te pojazdy każdego dnia służą naszemu wspólnemu bezpieczeństwu – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

W sumie na drogi wyjedzie 34 hybrydowych radiowozów. Zastąpią obecne używanie samochody kia cee’d. Łączny koszt zakupu pojazdów to ponad 3,1 mln złotych. Pieniądze na zakup pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (900 tys. zł), funduszy samorządów lokalnych (1,2 mln złotych) i budżetu policji (ponad milion złotych).

– WFOŚiGW po raz pierwszy włączył się w taką inwestycję. W naszych działaniach musimy kierować się efektem ekologicznym. W tym przypadku, dzięki zakupowi aut z napędem hybrydowym, ten efekt będzie bardzo konkretny: ograniczenia emisji CO2 o 35 tys. kilogramów na rok – komentuje Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW.

Najwięcej samochodów – 10 sztuk trafi do Częstochowy. Komenda w Bielsku-Białej otrzyma pięć sztuk, po trzy trafią do Cieszyna i Tychów. Po dwa pojazdy trafią do jednostek miejskich w Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Rybniku i Sosnowcu. Nowe radiowozy trafią także do Bierunia i Żywca.

Planowane są też kolejne zakupy. W 2018 roku komenda wojewódzka w Katowicach chce kupić kolejnych 40 sztuk hybrydowych radiowozów.

Każdy z pojazdów wart jest ponad 92 tys. złotych brutto. Samochody napędzane są silnikami spalinowymi o pojemności 1,8 litra i mocy 136 KM oraz silnikiem elektrycznym, który generuje 80 KM. Takie połączenie pozwala na redukcję zużycia paliwa i emisji spalin – według danych producenta spalanie wynosi ok. 3,5 litra benzyny na sto kilometrów.


Źródło : http://slask.onet.pl/