Konsultacje społeczne w sprawie metropolii zakończone.
W trwającym dwa tygodnie głosowaniu – od 14 do 27 kwietnia br. w ponad 30 punktach konsultacyjnych wydano w formie wydruku 1250 kart do głosowania. W sumie wypełniono 533 ankiety, z czego zdecydowaną większość – 521 ankiety wyjęto z urn, 12 wypełniono drogą elektroniczną.
Spośród wszystkich głosujących twierdząco na pytanie „Czy jest Pani/Pan z wstąpieniem miasta Tychy do Związku Metropolitarnego?” odpowiedziało 409 mieszkańców, „przeciw” było 76 osób. W sumie oddano także 48 głosów nieważnych.
Liczba osób uprawnionych do udziału w konsultacjach w Tychach wynosiła: 123814.
Konsultacje społeczne wśród mieszkańców wszystkich gmin zainteresowanych przystąpieniem do związku są kolejnym etapem na drodze do utworzenia metropolii. Po ich zakończeniu radni poszczególnych miast będą musiały podjąć jeszcze jedną uchwałę, tym razem już w sprawie opinii co do przystąpienia do metropolii. W Tychach sesja odbędzie się 9 maja o 16.00.
Kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Zostanie on złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. We wniosku znajdą się m.in. informacje o nazwie związku, jego siedzibie, a także wyniki przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami w poszczególnych gminach. Następnie Rada Ministrów wyda rozporządzenia powołujące związek metropolitalny (pod warunkiem, że co najmniej 70 proc. rad gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego pozytywnie zaopiniuje akces do metropolii). Rozporządzenie musi zostać wydane do 30 czerwca 2017 r., tak by związek metropolitalny został utworzony 1 lipca br., a realizację zadań mógł rozpocząć od 1 stycznia 2018 roku.
Zgodnie z założeniami ustawy, związek metropolitalny będzie wykonywał zadania publiczne m.in. z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku. Budżet związku będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5 proc. wpływów z podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków to kwota ponad 250 milionów złotych.
Organami związku będą zgromadzenie, złożone z jednego delegata z każdej gminy oraz zarząd wykonujący zadania przy pomocy urzędu metropolitalnego.
Zgromadzenie Związku uchwali jego statut, budżet oraz dokona wyboru zarządu. Zasady działania zarządu, w skład, którego wejdzie 5 członków, określi statut związku. Do jego zadań należeć będzie m.in. wykonanie budżetu związku metropolitalnego oraz kierowanie i koordynowanie działalności związku i jego jednostek organizacyjnych.
W skład metropolii ma wejść ok. 40 gmin, które zajmują obszar 2,3 tys. km2, zamieszkały przez ponad 2,3 mln ludzi.
Źródło : http://umtychy.pl/