Stacja Enzymatycznej Terapii Zastępczej w Tychach.

 


W Szpitalu Miejskim w Tychach otwarta została druga w Polsce „Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza”. To przyjazne i komfortowe miejsce zostało stworzone z myślą o osobach dotkniętych rzadkimi chorobami, które przyjmują leczenie w formie dożylnych wlewów.

W szpitalu pojawiają się co dwa tygodnie, by przyjąć kolejną dawkę ratującego życie leczenia. W tej chwili terapią objętych jest w placówce 6 pacjentów.

Szpital Miejski w Tychach jest jedynym ośrodkiem medycznym w województwie śląskim, który zapewnia leczenie pacjentom z rzadką chorobą Gauchera. Z przygotowanej stacji korzystać będą także inni pacjenci przyjmujący leczenie w kroplówkach – np. osoby poddawane chemioterapii.

Wśród 7 tysięcy rzadkich chorób znajdują się lizosomalne choroby spichrzeniowe, takie jak choroba Gauchera, Fabry’ego czy choroba Pompego. Są to jedne z nielicznych chorób genetycznych, które można skutecznie leczyć za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. 

Leczenie dostarcza do organizmu osoby chorej, brakujące enzymy. Te pomagają w rozkładaniu produktów metabolizmu w ludzkim ciele i zapobiegają gromadzeniu nierozłożonych substancji w narządach wewnętrznych. 

Leczenie pomaga złagodzić rozwój zagrażającej życiu choroby i daje pacjentom szansę na niemal normalne funkcjonowanie. Jest przyjmowane do końca życia, a pacjenci co dwa tygodnie przyjmują kolejną kroplówkę z brakującym enzymem, odwiedzając szpital średnio 26 razy w roku.


Źródło : http://www.rynekaptek.pl/