Asahi finalizuje zakup Tyskiego.

 


31 marca br. grupa Asahi sfinalizowała zakup należących wcześniej do SABMiller firm w Europie Centralnej oraz ich marek. Transakcja objęła spółki i powiązane z nimi aktywa w Czechach i na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii, funkcjonujące pod wspólną nazwą firmy CE.

Zezwolenie Komisji Europejskiej na połączenie SABMiller i AB InBev – dwóch największych firm piwowarskich na świecie – uzależnione było od zobowiązania się AB InBev do sprzedaży firmy CE. Na początku marca br. poinformowano, że Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż CE firmie Asahi. Nowa grupa o nazwie Asahi Breweries Europe Ltd podlegać będzie bezpośrednio Asahi Group Holdings Ltd z Tokio. Centrala regionalna zlokalizowana będzie w czeskiej Pradze.

 Minione 24 miesiące były dla naszej firmy czasem transformacji. W październiku 2016 Asahi sfinalizowało przejęcie firm we Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii, które należały do niedawna do SABMiller, a wraz z nimi przede wszystkim marek Peroni, Grolsch i Meantime. Teraz dodaliśmy do tego portfela środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa SABMiller. Dzięki tej transakcji firma Asahi może z dumą mówić o połączeniu sił ze światowej klasy browarami, z których wywodzą się czołowe marki piwa, takie jak Tyskie, Lech, Timisoreana, Dreher, Ursus, Saris i oczywiście Pilsner Urquell, czyli pierwszy na świecie złoty lager – skomentował Ryoichi Kitagawa w imieniu Asahi Group Holdings Ltd.

Paolo Lanzarotti, desygnowany na stanowisko prezesa Asahi Breweries Europe Ltd, dodał: Przeszliśmy długą drogę, ale cieszymy się na myśl o tym, że poprowadzimy tę firmę naprzód wspólnie z Asahi. Obie firmy mają znakomite marki w swoim portfelu oraz wspaniałych ludzi z ogromną pasją do piwa. Z Asahi dzielimy też wiarę w historię, tradycję i jakość naszych marek, a zaspokojenie potrzeb klientów, konsumentów i udziałowców stawiamy na pierwszym miejscu.

Również Kompania Piwowarska jest zadowolona z tego, że będzie stanowić część grupy z ponad stuletnią tradycją warzenia piwa. – Dla naszej firmy i marek piwa jest to naprawdę fascynujące wydarzenie. Jestem pewien, że dzięki dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem w doskonaleniu zarządzania, a także w zakresie produkcji i sprzedaży marek piwa, korzyści odniesie zarówno Asahi, jak i Kompania Piwowarska. Jestem głęboko przekonany, że pomoże to nam w realizacji strategii i wzmacnianiu wiodącej pozycji rynkowej – podsumował Andrew Highcock, prezes Kompanii Piwowarskiej.