Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tychów ruszy 31 marca.

 


Uczestnicy EDK będą mieć do wyboru trzy trasy: do Bierunia, Bielska-Białej i Piekar Śląskich. Start 31 marca.

Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą, pokonywanie wybranej trasy, a wszystko po to, aby zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem – taki cel, jak wyjaśniają organizatorzy, ma udział w EKD w Tychach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ruszy pod hasłem: „Droga Przełomu” w piątek 31 marca. Droga rozpocznie się Mszą Świętą o 20.00 w kościele Ducha Świętego w Tychach-Żwakowie.

Tychy to jedno z kilku miejsc w naszej archidiecezji, gdzie już po raz trzeci grupa zapaleńców opracowała propozycje tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Koordynatorem całości jest Michał Krzyżowski. W zeszłym roku z Tychów w drogę wyruszyło ponad 200 osób, podczas tegorocznej edycji EDK organizatorzy spodziewają się nawet około 500 uczestników.

Przygotowano trzy trasy: do Bierunia, Bielska-Białej i Piekar Śląskich.

Trasa św. Walentego prowadzi z Tychów-Żwaków, przez Promnice, Międzyrzecze, Wolę, Harmęże, Pławy, Brzezinkę, Babice, Bijasowice do sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym. Dystans – 42 km. Duża część trasy wiedzie przez lasy, a najbardziej przejmującą jest stacja drogi krzyżowej odprawiana przy bramie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Trasa Matki Boskiej Piekarskiej również ma swój początek w Tychach-Żwakowie. Jej uczestnicy przez Wilkowyje, Podlesie, Kostuchną, Ochojec, centrum Katowic, Koszutkę, Józefowiec, Michałkowice i Brzeziny Śląskie pójdą do sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach. Jedną z modlitw odmówią przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Trasa liczy 45 km.

Trasa św. Jana Pawła II to trzecia propozycja organizatorów z Tychów. Najdłuższa z proponowanych, bo liczy 46 km. Ci, którzy się z nią zmierzą, wyruszą z Tychów-Żwakowa, by przez Promnice, Kobiór, Goczałkowice, Zabrzeg, Mazańcowice, dotrzeć do Starego Bielska. Ta droga prowadzi przez Lasy Pszczyńskie i brzegiem Zalewu Goczałkowickiego

Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu wybranej ponad 40-kilometrowej trasy w nocy i na modlitwie. W milczeniu, zmagając się z bólem, pokonując zmęczenie, czując na twarzy zimny deszcz, idąc pod wiatr, często po leśnych dróżkach.

To Droga Krzyżowa, która przyjmuje charakter rekolekcji. Wyjątkowy czas, składający się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK. Podjęcie tego wyzwania prowadzi do drogi. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.


Źródło : http://katowice.gosc.pl/