Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” w TGS.

 


Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” odbędzie się w siedzibie Tyskiej Galerii Sportu – Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach przy ul. Edukacji 7. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 9.30. Pół godziny później – finał. Zakończenie planowane jest na godz. 14.00.

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz Szkołę Podstawową nr 37 w Tychach.

22 dwuosobowe drużyny ze szkół z Bojszów, Bytomia, Katowic, Czarkowa, Czerwionki – Leszczyn, Czechowic – Dziedzic, Pszczyny,  Rybnika,  Studzienic, Tychów i Wodzisławia Śląskiego rywalizować będą o udział w ścisłym finale. Do tego etapu wejdzie tylko pięć najlepszych drużyn.

Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu było przesłanie prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Jury konkursu tworzą: Małgorzata Łukaszewska (Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Katowicach), Klaudia Roksela (etnolog, „Gryfnie” Katowice), Aleksander Uszok (działacz, społecznik, MDK „Południe” w Murckach), Michał Dzióbek (historyk, przewodnik, Muzeum Historii Katowic).

W tym roku konkurs zorganizowany został po raz drugi. Jego adresatami są uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas gimnazjów.

Celem konkursu jest budzenie zainteresowania młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, zachęcanie do dalszych samodzielnych poszukiwań, upowszechnianie wiedzy na temat historii i kultury Śląska, jak również demonstrowanie nowoczesnych metod prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnoszenie umiejętności uczniów związanych z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowania, selekcji i prezentacji informacji.


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/