AUKSO 2.7 – marzec w Mediatece.

 


Marzec w Mediatece obfitował będzie w różnorodne propozycje adresowane zarówno do publiczności otwartej na poszerzanie znajomości repertuaru polskich kompozytorów współczesnych – AUKSO PLAYS KNAPIK, jak również do słuchaczy poszukujących nietuzinkowych, niełatwych w klasyfikacji brzmień – zespół PUSTKI, a w końcu do publiczności najmłodszej, której poświęcony jest cykl warsztatów, odbywających się pod szyldem –  AUKSO4KIDS. Spotkajmy się w Tychach!
04.03 | godz. 19:00 | cykl: AUKSO MODERN
AUKSO PLAYS KNAPIK

Urszula Kryger – sopran
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Magdalena Krupa – flet
Marek Moś – dyrygent

Eugeniusz Knapik to urodzony w Rudzie Śląskiej pianista, kompozytor i pedagog. Uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego i Oliviera Messiaena. Specjalizuje się w repertuarze współczesnym. Wielokrotnie występował na Warszawskiej Jesieni i wielu prestiżowych festiwalach muzycznych Europy. Jako kompozytor chętnie nawiązuje do tradycji, od baroku po impresjonizm Debussy’ego, i wykazuje niekoniecznie dziś powszechne przywiązanie do melodii. Nie stroni przy tym od współczesnych rozwiązań i środków. Jego kompozycje niosą głębokie humanistyczne przesłanie, podkreślane łączeniem muzyki ze słowem, w tym poezją Valéry’ego i Cummingsa. W programie koncertu znajdą się m.in. „Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową”, za które kompozytor otrzymał w 1983 roku Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, a także napisany do słów Edwarda Stachury utwór „Przystępuję do Ciebie”.
18.03 | godz. 19:00 | cykl: POLISH SOUNDS
PUSTKI
Niezwykły zespół, funkcjonujący na własnych prawach, poza modami i środowiskami. Ich debiutancki album – „Studio Pustki” – witany był jako długo oczekiwane na polskiej scenie nawiązanie do proto-punka i garażowego rocka zza oceanu, odpowiedź na The Stooges czy The Velvet Underground. Później były m.in. progresywne, ambitne „8 Ohm”, przykurzone, retro-popowe „Koniec kryzysu” i zamyślone, literackie „Kalambury”, z wierszami m.in. Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima i Władysława Broniewskiego zamienionymi w piosenki. Ostatnia póki co propozycja grupy nosi tytuł „Safari” i zawiera adekwatnie egzotyczną, barwną mieszankę rock’n’rolla, elektroniki i alt-popu. Nie da się więc Pustek jednoznacznie sklasyfikować, ale wszystko jest na swoim miejscu, dopóki historia ta rozgrywa się pomiędzy gitarą Radka Łukasiewicza a klawiszami i śpiewem Barbary Wrońskiej.
25.03 | godz. 11:00 | cykl: AUKSO4KIDS
DYNAMIKA – KOLORYSTYKA / MYSZ – SŁOŃ

Joanna Bronisławska vel Asi Mina – prowadzenieWiemy już co to rytm i melodia, czas doprawić je emocjami! Co to jest dynamika? Co oznacza nazwa fortepian? Czym różni się mysz od słonia? Co ma wspólnego krokodyl z dynamiką a siła z muzyką? Czy dźwięki mają kolory? Czy brzmienia można zobaczyć? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć razem poszukując i eksperymentując. A przy okazji pouczymy się trochę języka włoskiego! Będziemy badać związki pomiędzy kolorem, kształtem i dźwiękiem, a także wizualizować muzykę. Stworzymy swoje kolorowanki na podstawie wysłuchanych fragmentów muzycznych. AUKSO zagra dla nas jaśniej i ciemniej, a my spróbujemy odgadnąć jakiej barwy to odcień. Usłyszymy także ten sam utwór zagrany na różnych instrumentach, a także w rejestrach niskich i wysokich. Wybierzemy swojego faworyta!