Tychy – obraz wzorowej komunikacji miejskiej.

 


Na terenie miasta komunikacja miejska obsługiwana jest przez autobusy i trolejbusy. Mieszkańcy mogą korzystać z wielopoziomowych parkingów typu park&ride aby dalej kontynuować podróż pociągiem. Ponadto, miasto posiada rozbudowaną sieć przystanków, dla Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) – taki opis charakteryzuje tylko jedno miasto w województwie śląskim.

Tychy bardzo sprawnie zarządzają komunikacją miejską w swoim mieście i przez ostatnie lata pokazali, że nie mają sobie równych w przeprowadzanych inwestycjach, mających usprawnić transport zbiorowy i uczynić go przyjaznym i bardziej dostępnym, dla pasażera. W najbliższym czasie udowodnić chcą nawet, że komunikacja w pełni może być ekologiczna i bezemisyjna.

Miasto reklamuje się hasłem – „TYCHY – DOBRE MIEJSCE”. Czy faktycznie tak jest, tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ponieważ nie żyjemy tam na co dzień. Jedno co możemy i zrobiliśmy, to sprawdziliśmy funkcjonowanie komunikacji miejskiej w obrębie miasta. Jesteśmy świadomi tego iż w ciągu jednego dnia nie jesteśmy w stanie konsekwentnie i rzetelnie przeprowadzić testu jakości komunikacji w Tychach, ale to co widzieliśmy i tym czym jeździliśmy bardzo nam się podobało.

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach, który na podstawie umowy zleca usługi przewozowe przewoźnikom PKM Tychy i TLT. Razem oferują oni przewozy autobusowe i trolejbusowe. Nie spotkaliśmy się z przystankiem na którym nie było zadaszonej wiaty wraz z ławką, zaś ważniejsze przystanki przesiadkowe, były wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Z zakupem biletów w okolicy przystanku, nie ma większego problemu jeśli w pobliżu jest kiosk czy sklep wielobranżowy. Ostatecznie można kupić bilet u kierowcy. Najstarszy pojazd eksploatowany przez PKM Tychy pochodzi z 2005 roku, zaś najstarszy trolejbus w taborze TLT pochodzi z 2002 roku. Dodajmy, że swoje przewozy na terenie miasta prowadzi też KZK GOP.

Miasto Tychy i PKP PLK w ramach projektu Szybkiej Kolei Regionalnej przeprowadziło spore inwestycje na LK179. W 2012 roku wykonano rewitalizację linii kolejowej, wybudowano trzy nowe przystanki (Tychy Aleja Bielska, Tychy Grota-Roweckiego, Tychy Lodowisko) a jeden przebudowano (Tychy Zachodnie). Każdy z przystanków wyposażony jest w system dynamicznej informacji pasażerskiej, biletomat i windy dla inwalidów. Pociągi w godzinach szczytu kursują co pół godziny, zaś poza nim co godzinę. W 2015 roku otwarto wielopoziomowe parkingi typu park&ride przy głównym dworcu kolejowym w Tychach i przystanku końcowym Tychy Lodowisko. Korzystać z nich można bezpłatnie przez 12 godzin w przypadku posiadania biletu pomarańczowego lub uiszczając 2 zł za pierwsze 12 godzin na podstawie innego biletu uprawniającego do przejazdu pociągiem.

Oprócz oferowanych przez MZK Tychy biletów jednorazowych i wieloprzejazdowych na autobusy i trolejbusy, dostajemy w ofercie bilet pomarańczowy (90 minutowy) na komunikację miejską w obrębie miasta i pociągi na linii SKR. Przypominamy, że od tego roku dostępny jest również EKO bilet, który również obowiązuje na przejazdy komunikacją organizowaną przez MZK Tychy.


Źródło : http://silesiainfotransport.pl/