Umysł i motoryka hokeistow dokładanie przebadane.

 


To pierwsze takie badania przeprowadzone na polskich hokeistach. Anna Bieniec, wykładowca AWF w Katowicach zawodnikom GKS Tychy przygotowała specjalne testy. Ich wyniki w przyszłości mogą pomóc hokeistom nie tylko na lodzie.

 Już od dawna hokej interesował mnie z perspektywy postawy ciała. Jak treningi, które odbywają się na przestrzeni tak wielu lat mogą wpłynąć na funkcjonalność organizmu, kręgosłupa oraz jakie ma to przełożenie na bóle mięśniowe– mówi Anna Bieniec, AWF Katowice

Temat okazał się na tyle interesujący, że Anna Bieniec postawiła napisać pracę doktorancką. Pierwsze wnioski zostaną wyciągnięte po wtorkowych zajęciach, podczas których oceniania była praca motoryczna zawodników. Na lodzie odbyły się pomiary prędkości na dystansie 30 metrów jazdy wprost oraz tyłem, a także czas reakcji. Hokeiści wykorzystali urządzenie firmy SmartSpeed, które jest stosowane na całym świecie.

 Najbardziej istotny jest  ten pierwszy moment czyli tzw. Szybki start. Ta prędkość jest mierzona, a oprócz tego badany jest pomiar mocy zawodnika – dodaje wykładowca AWF w Katowicach.

Na lodowisku pojawiło się także specjalne urządzenie do monitorowania treningu każdego z hokeistów. Na pierwszy rzut oka przypomina ono wyposażenie siłowni, ale tak naprawdę ma bardzo bogate zastosowanie.

 Można odpowiednio zaplanować trening dla każdego z zawodników. W grach zespołowych jest bardzo ważna indywidualność, tak żeby później zespół odnosił lepsze sukcesy- podkreśla Anna Bieniec

Na ten składa się także psychika. W najbliższych dniach umysły zawodników zostaną dokładnie przebadanie pod kątem odporności na stres oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

 Psychika zwłaszcza w hokeju odgrywa bardzo ważną rolę. Nie jest to dyscyplina indywidualna , gdzie naszym jedynym stresem jest presja wygranej lub porażka. Tutaj jest cały czas kontakt z drużyną przeciwną więc psychika jest bardzo istotna. Przygotowanie mentalne odgrywa coraz bardziej kluczową rolę w sporcie, dlatego będziemy robić testy profilu psychologicznego każdego z zawodników – zaznacza Anna Bieniec.

Wykładowcy katowickiego AWF-u pomagają także inni specjaliści zajmujący się badaniem postawy zawodników- Michał Gorssey oraz Roman Bednorz.


Źródło : http://gkstychy.info/hokej/