Brązowa Misa dla Pawła Drzewieckiego za reżyserię spektaklu „Dziób w dziób”.

 


Laureaci 38. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-ZdrojuZłoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli główną nagrodę 38. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (woj. podkarpacie), zdobył Teatr Przedmieście z Rzeszowa za spektakl „Podróż” na podstawie powieści „Józef i jego bracia” Thomasa Manna.

Zwycięski spektakl wyreżyserowała Aneta Adamska, założycielka i szefowa Teatru Przedmieście, którą można było też podziwiać na scenie.

Laureaci odebrali nagrody w niedzielny wieczór podczas gali zamykającej Biesiadę.Jak poinformowała w niedzielę PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, laureaci Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

Srebrnym Rogiem Króla Jana i 3 tys. zł nagrodzono Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina za „Niech się miota złość na Cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” na podstawie satyr i bajek Ignacego Krasickiego. Spektakl wyreżyserował Robert Kaczorowski.

Brązowy Róg Króla Jana oraz nagroda w wysokości 2,5 tys. zł przypadła Teatrowi Plaster z Jarosławia za przedstawienie „Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” według Stanisława Witkiewicza, w reżyserii Pawła Sroki.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatami Złotej Misy zostali Lena Witkowska i Mateusz Zadala z Teatru Krzyk w Maszewie (woj. zachodniopomorskie). Jury nagrodziło ich za role w spektaklu „TO FACE”, autorstwa całego zespołu teatralnego i w reżyserii Marka Kościółka (współpraca Anna Gini Euska).

Srebrną Misą jury nagrodziło Bartosza Mazurkiewicza z Teatru KOD z Dębna (woj. zachodniopomorskie), za kreację aktorską w monodramie „Koniec” Samuela Becketta w reż. Anatola Wierzchowskiego. Natomiast Brązową Misę jury przyznało Pawłowi Drzewieckiemu za reżyserię spektaklu „Dziób w dziób” Haliny Prześlugi, który wystawił Tyski Teatr Słowa w Tychach.

Zdobywcami nagrody specjalnej – Róży Horynieckiej zostało siedmioro aktorów Teatru Puk-Puk ze Świdnika. Jury nagrodziło ich za role w spektaklu „Wnętrze” Katarzyny Marjasiewicz i w jej reżyserii. Róża Horyniecka przyznawana jest od 2013 roku; w tym roku została przyznana po raz piąty.

Zdobywcy Mis Borowiny otrzymali również nagrody pieniężne w wysokości od tysiąca do dwóch tys. zł, natomiast laureaci Róży Horynieckiej – statuetkę i nagrody rzeczowe.

Komisja konkursowa przyznała też dwa wyróżnienia: Pawłowi Zieglerowi (Teatr Poświęcony z Katowic) za rolę w sztuce „Jarosław Ocalony” Jarosława Filipskiego i w jego reżyserii, oraz Grupie Teatralnej Prima Aprilis z Krakowa za spektakl „Serenada” Sławomira Mrożka, który wyreżyserował Piotr Wojdyło.

Zdaniem jurorów, Biesiada w Horyńcu-Zdroju inspiruje twórców wszystkich pokoleń, zachęca do opowiadania o rzeczywistości i mierzenia się z tradycją ruchu teatrów offowych.

W protokole z posiedzenia jury 38. Biesiady Teatralnej- Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form „z dumą i radością” podkreśliło, że „magia najstarszego polskiego festiwalu teatrów amatorskich wciąż działa”.

„Festiwal w Horyńcu jest unikalną, w każdej skali, platformą wymiany myśli o świecie i teatrze, przestrzenią zderzenia konwencji i technik aktorskich” – czytamy w protokole jury.

W 38. Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, w tym z mniejszych miejscowości takich jak: Maszewo i Dębno (woj. zachodniopomorskie), Ozimek (opolskie), Jarosław (woj. podkarpackie), jak i większych: Katowic, Częstochowy, Tychów (woj. śląskie), z Warszawy, Radomia, Lublina, Świdnika (woj. lubelskie), Krakowa oraz Rzeszowa i Przemyśla.

Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepsze teatry z ponad 30 zgłoszonych. Zespoły, których członkami są w większości bardzo młodzi ludzie, zaprezentowały się zarówno we własnych programach autorskich, jak i w repertuarze klasycznym i w adaptacjach twórców współczesnych, m.in.: Eurypidesa, Samuela Becketta, Sławomira Mrożka, a także według Stanisława Witkiewicza oraz na podstawie bajek i satyr Ignacego Krasickiego i powieści Thomasa Manna.

Ich występy na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, tradycyjnie oceniało profesjonalne jury. W tym roku zasiedli w nim: Łukasz Drewniak – krytyk teatralny z Krakowa; Henryk Hryniewicki – aktor, reżyser z Rzeszowa; Tomasz Stockinger – aktor teatralny i filmowy z Warszawy; prof. Józefa Zając (Ziuta Zającówna) – aktorka, reżyserka, wykładowca PWST w Krakowie.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

W czasie Biesiady odbyły się również dwa wydarzenia towarzyszące, w których wystąpili dwaj jurorzy tegorocznej Biesiady – Henryk Hryniewicki (pomysłodawca Teatru NEMNO z Rzeszowa) zaprezentował się w spektaklu „Dupa” według własnego scenariusza i reżyserii; Tomasz Stockinger wystąpił w recitalu „Już nie zapomnisz mnie”.

Nowością tegorocznej Biesiady były warsztaty teatralne, które odbywały się od wtorku poprzedzającego imprezę. Były także

tradycyjne konsultacje, po przedstawieniach konkursowych, prowadzone przez jurorów.

Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 38. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Patronatem honorowym imprezę objął marszałek województwa podkarpackiego.

Przez cały rok Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu.


Źródło : http://rzeszow.onet.pl/