Japońskie piwo Tyskie.

 


Po połączeniu SABMillera i Anheuser-Busch InBev, dwóch największych grup piwnych na świecie, urzędnicy postawi warunek. SABMiller musi sprzedać część swojego majątku, by nie doszło do monopolizacji rynku. Pod młotek poszły browary z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska Kompania Piwowarska (Tyskie). Nasze browary kupili Japończycy! To kolejna marka spożywcza, która trafiła w ich ręce.

W październiku 2016 roku spółka SABMiller została przejęta przez Anheuser-Busch InBev, największy koncern piwny na świecie. Całkowita cena transakcji wyniosła ponad 460 mld złotych i stworzyła browarniczego giganta kontrolującego jedną trzecią światowego rynku piwa.

W ramach połączenia Anheuser-Busch InBev zobowiązał się wówczas wobec Komisji Europejskiej do sprzedania aktywów należących do grupy SABMiller w Europie Środkowej i Wschodniej. Nabywcą akcji okazał się japoński Asahi Group Holdings Ltd. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 32 mld złotych.

– Anheuser-Busch InBev ma przyjemność ogłosić, że zawarł wiążącą umowę z Asahi Group Holdings Ltd. na sprzedaż przedsiębiorstw należących wcześniej do SABMiller Limited, w Polsce, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii  po uzgodnionej cenie wynoszącej 7,3 mld euro (ok. 33 mld zł) z zastrzeżeniem zwyczajowych korekt – informuje w serwisie portalspozywczy.pl AB InBev.

Oprócz marek piwa m.in. z Czech, Słowacji czy Rumunii, częścią transakcji była także polska Kompania Piwowarska, właściciel Tyskiego, Lecha i Żubra. Oznacza to, że najwięksi producenci piwa w Polsce już wkrótce znajdą się w japońskich rękach.

To kolejna polska firma z branży spożywczej, która trafia w japońskie ręce. W październku Kewpie Corp., która specjalizuje się w produkcji majonezów, przejęła Mosso Kwasniewscy Sp.J. znana głównie z majonezu Mosso. Z kolei Wedel od sześciu lat jest w rękach koncernu LOTTE Group.


Źródło : http://www.fakt.pl/